Noví kardinálové: Leonardo Ulrich Steiner, O.F.M

Autor: Pavel Banďouch Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 8. 2022, 14.34

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

image:Image 16/source/orig/15115_12330_1_844.jpeg

Noví kardinálové: Leonardo Ulrich Steiner, O.F.M

Leonardo Ulrich Steiner se narodil 6. listopadu 1950 ve Forquilhinhe v Brazílii do rodiny německých přistěhovalců. V roce 1972 vstoupil do brazilské provincie „Neposkvrněného početí “ Řádu menších bratří, řeholního společenství založeného sv. Františkem z Assisi. Sliby jako františkán Steiner složil 2. srpna 1976 a na kněze byl vysvěcen 21. ledna 1978 svým bratrancem kardinálem Arnsem, arcibiskupem v São Paulo.

Steiner studoval filozofii a teologii u františkánů v Petrópolisu. Bakalářský titul z filozofie a pedagogiky získal na salesiánské univerzitě v Lorenu. Na papežském Athenaeum Antonianum v Římě získal licenciát a doktorát z filozofie. Po období, kdy působil jako pomocný farář a farář, byl do roku 1986 formátorem v rámci semináře a v letech 1986-1995 magistrem noviců.

V letech 1995-2003 byl profesorem filozofie a sekretářem Antoniana. Po návratu do Brazílie v roce 2003 byl pomocným farářem farnosti Bom Jesus v arcidiecézi Curitiba a zároveň přednášel na tamní filozofické fakultě Bom Jesus.

Dne 2. února 2005 jej papež Jan Pavel II. jmenoval biskupským prelátem v São Félix. 16. dubna přijal Steiner z rukou kardinála Arnse biskupské svěcení. Jako své biskupské motto si zvolil Verbum caro factum est, což v překladu znamená "Slovo se stalo tělem" (Jan 1,14).

Dne 21. září 2011 jej papež Benedikt XVI. jmenoval titulárním biskupem v Tisiduu a pomocným biskupem v Brasílii.

Od května 2011 do května 2019 byl generálním sekretářem Biskupské konference Brazílie.

Tváří v tvář diskutabilní reakci vlády Jaira Bolsonara na pandemii Covidu se Steiner vyhýbal slovní konfrontaci a raději odpovídal činy. Řekl: "Takové ideologické otázky jsou velmi složité. Církev však nemůže přestat projevovat své postoje. Zároveň svou prací ukazujeme, co si myslíme, že je skutečná solidarita..... [Popírači] ztratili citlivost vůči bližnímu. Ale práce, kterou katolíci vykonávají v Manausu, kde přinášejí útěchu a naději bezdomovcům, imigrantům a chudým, je fantastická. Proto bude náš hlas slyšet i nadále."

Papež František 27. listopadu 2019 jmenoval Steinera arcibiskupem v Manausu, kam byl uveden 31. ledna 2020.

V dubnu 2022 byl Steiner jmenován předsedou Zvláštní biskupské komise pro Amazonii. Je také místopředsedou Církevní konference pro oblast Amazonie (CEAMA).

Osobnosti

image:Image Benedikt XVI. - Život (slovensky)
Benedikt XVI. - Život (slovensky) Peter Seewald
image:Image Návrat P. Josefa Toufara do Číhoště po 65 letech