Noví kardinálové: Oscar Cantoni

Autor: Pavel Banďouch Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace17. 8. 2022, 10.58

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

image:Image 16/source/orig/15473_12558_0_844.jpeg

Noví kardinálové: Oscar Cantoni

Oscar Cantoni se narodil se v Lennu, městě na břehu Lago di Como v Itálii. V osmi letech se s rodinou přestěhoval do Tremezza (CO) a po klasických studiích na Collegiu Gallio v Comu, které vedli otcové somaskové, vstoupil v roce 1970 do kněžského semináře v Comu. Na kněze byl vysvěcen 28. června 1975.

Hned po kněžském svěcení byl Cantonimu svěřen delikátní úkol starat se o diecézní pastoraci povolání, pro kterou v průběhu let organizoval různé formační chvíle a modlitební iniciativy zaměřené zejména na mladé lidi. Přispěl ke vzniku a rozvoji Ordo Virginum (sdružení zasvěcených panen) v diecézi Como.

Mons. Oscar Cantoni

V roce 1986 byl Cantoni jmenován duchovním otcem kněžského semináře v Comu, kterým byl až do roku 2003, kdy byl jmenován biskupským vikářem pro klérus. V průběhu let vedl četná duchovní cvičení pro kněze, zasvěcené osoby a laiky v různých italských diecézích.

Biskupem v Cremě byl jmenován 25. ledna 2005. Biskupské svěcení přijal v katedrále v Comu z rukou biskupa Alessandra Maggioliniho 5. března a diecézi Crema převzal 19. března 2005. Dne 4. října 2016 byl jmenován biskupem v Comu a svou službu zahájil 27. listopadu 2016.

Na zprávu o tom, že mu bude udělena kardinálská hodnost, vzpomíná takto:

„Zprávu jsem se dozvěděl až následně, po hodině nebo více, kdy Svatý otec oznámil mé kardinálské jmenování, protože jsem se věnoval biřmování v jedné farnosti v diecézi. Tuto zprávu jsem přivítal s velkým údivem a překvapením a cítil jsem se nehodný. Jsem si jist, že Pán si nevybírá ty nejlepší, ale ty nejmenší, chudé, a proto jsem mezi nimi, takže se cítím být dojat tímto zcela nezaslouženým darem a svěřuji se modlitbám Božího lidu pro toto nové dobrodružství Ducha svatého, které se chystám podniknout a které je poctou naší diecézi Como a také diecézi, které jsem sloužil předtím, diecézi Crema.“

Osobnosti

image:Image Nejsilnější zbraň