Noví kardinálové: Peter Okpaleke

Autor: Pavel Banďouch Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 8. 2022, 14.53

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

image:Image 16/source/orig/15067_12306_1_844.jpeg

Noví kardinálové:Peter Okpaleke

Peter Ebere Okpaleke je pátým z těch, kterým bude na konci srpna udělena kardinálská hodnost. Okpaleke se narodil 1. března 1963 v Amesi ve státě Anambra v Nigérii. Navštěvoval místní školy a v roce 1983 nastoupil do Bigard Memorial Major Seminary v Ikot-Ekpene a Enugu, kde v letech 1983-1992 studoval filozofii a teologii. Na kněze diecéze Awka byl vysvěcen 22. srpna 1990.

Během dvaceti let po svém vysvěcení zastával celou řadu pastoračních a administrativních funkcí, včetně úřadů univerzitního kaplana, faráře, diecézního správce financí, diecézního kancléře, tajemníka a člena diecézních rad. Studoval také kanonické právo v Římě na Papežské univerzitě Svatého kříže.

Papež Benedikt XVI. jmenoval Okpalekeho 7. prosince 2012 biskupem v nigerijském městě Ahiara. Okpaleke byl vysvěcen na biskupa 21. května 2013. Kvůli námitkám proti jeho jmenování se jeho svěcení konalo mimo diecézi.

Místní duchovní a farníci se proti jeho jmenování ohradili a zabránili mu vstoupit do katedrály, aby se ujal správy diecéze. Poté, co papež Benedikt XVI. jmenoval Okpalekeho biskupem, byla papeži zaslána petice namítající, že Okpaleke není příslušníkem etnika Mbaise, které žije v této oblasti. 9. června 2017 dal papež František duchovním v diecézi 30 dní na to, aby buď napsali dopis, ve kterém slíbí poslušnost a přijmou Okpalekeho za svého biskupa, nebo budou suspendováni. Duchovní zaslali omluvné dopisy, ale nadále protestovali proti tomu, co považovali za rasovou diskriminaci.

Papež František 19. února 2018 přijal Okpalekeho rezignaci na funkci biskupa v Ahaře.

Okpaleke vysvětluje, že během tohoto období, kdy mu nebylo svěřeno řízení Božího lidu, měl čas na „přemýšlení, modlitbu a četbu“ a na hlubší zapojení se do života. I přes tyto zkušenosti biskup Okpaleke trvá na svém: „náš Bůh je prozřetelný“, navzdory zdánlivému zmatku a nahodilosti řídí dějiny podle svého záměru a vyzývá všechny, aby se „otevřeli a přispěli svými vlastními energiemi, vhledy a talenty, které jim Bůh dal, k Božímu projektu, jehož cílem je, aby se na tváři Země jasněji odráželo Boží království“.

5. března 2020, tedy něco málo přes dva roky po přijetí jeho rezignace na funkci biskupa Ahiary, papež František jmenoval Okpalekeho biskupem diecéze Ekwulobia, nově vytvořené diecéze ve státě Anambra, jejíž území dříve spadalo pod jurisdikci diecéze Awka. 29. dubna 2020 byl Okpaleke uveden do úřadu.

Život z víry Osobnosti

image:Image Přátelství a reforma
Přátelství a reforma Jan Poříz
image:Image Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II. Andrew Morton
image:Image Luther
Luther Jaroslav Vokoun
image:Image Zbožnost je užitečná ke všemu