Nový dokument o životním prostředí s papežem Františkem ke zhlédnutí na Youtube

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Videa a podcasty
Datum publikace5. 10. 2022, 10.30

Na svátek sv. Františka z Assisi 4. října měl světovou premiéru dokumentární film „Dopis“ na téma životního prostředí, v němž vystupuje papež František. Ústředním tématem je poselství papežské encykliky o životním prostředí Laudato si z roku 2015 ve smyslu integrální ekologie. Při včerejším uvedení dokumentu ve Vatikánu řekl jeho režisér Nicolas Brown, že abychom mohli čelit klimatické krizi, musíme opustit svou bublinu, odložit rozdíly a zahájit dialog. To je podle něj poselství 80minutového filmu, který je k vidění na YouTube.

image:Image 18/source/orig/17372_priroda.jpg
Foto: Pixabay

Vystupují v něm různí protagonisté, kteří vysvětlují, jak se jich osobně dotkla změna klimatu. S papežem Františkem o tom hovoří například domorodý kmenový vůdce z Amazonie, klimatický uprchlík a student ze Senegalu, mládežnický aktivista z Indie či vědci z USA.

„Film a osobní příběhy v něm dojemně ukazují, že ekologická krize probíhá právě teď,“ řekl prefekt vatikánského Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji kardinál Michael Czerny. To se také na přípravě snímku podílelo. "Apokalyptické záplavy, dlouhotrvající sucha, ničivé vlny veder, katastrofické hurikány a cyklony se v posledních letech staly novou normou a stále se zhoršují," řekl Czerny. "Tento krásný film, srdcervoucí a zároveň nadějný příběh, je jasnou výzvou pro lidi na celém světě: Probuďte se! Dejte se dohromady a jednejte společně! Jednejte hned!"

Předsedkyně hnutí Laudato si Lorna Goldová dodala, že papež František chtěl svou „zelenou“ encyklikou oslovit všechny lidi na této zemi. Film umožňuje předat jeho poselství i těm, kteří ji nečetli. Aby se film dostal k co největšímu počtu lidí, je volně přístupný na YouTube.

Zdroj: Kathpress

Papež František Život z víry

image:Image Člověk František
Člověk František Gerhard Mester
image:Image Zraněný pastýř
Zraněný pastýř Austen Ivereigh
image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Benedikt XVI. - Život (slovensky)
Benedikt XVI. - Život (slovensky) Peter Seewald