Online výstava o otci Luigim Giussanim, zakladateli Comunione Liberazione

Autor: Igor Traboni Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 8. 2022, 11.25

Za pouhých několik týdnů od spuštění na začátku července loňského roku ji navštívilo více než padesát tisíc lidí, přičemž počet návštěvníků ještě poroste díky brzkému vydání aplikací pro chytré telefony Apple a Google a během Mítinku v Rimini, který se koná od 20. do 25. srpna. Řeč je o virtuální výstavě, věnované otci Luigimu Giussanimu, která vznikla v rámci různých iniciativ ke stému výročí narození tohoto milánského kněze a zakladatele hnutí Comunione e Liberazione.

image:Image 16/source/orig/15272_12351_0_844.jpeg

Igor Traboni – L´Osservatore Romano

Díky multimediální formuli, poutavému a interaktivnímu uspořádání výstavy, ale především díky dosud nezveřejněnému audio a video obsahu výstava znovu vykládá a mapuje život a dílo otce Giussaniho a nabízí je návštěvníkům nejen v celé jejich šíři, ale také „komplexně“, v tom nejlepším slova smyslu, tedy v mnoha aspektech, které z tohoto kněze, rodáká z Desia, učinily jednou z referenčních postav italské církve.

Výstava je k dispozici v italštině, angličtině, španělštině, portugalštině, francouzštině a němčině a je přístupná na adrese https://mostra.luigigiussani.org/. Její zvláštností je také to, že nabízí cenné příspěvky osobností z oblasti církve a kultury. Jsou to Giussaniho společníci na cestách a v církevních dobrodružstvích, ale také názoroví vůdci a osobnosti z různých prostředí, jejichž znalosti Giussaniho oslovovaly; všechna tato svědectví tak činí z této virtuální výstavy něco velmi „skutečného“, a to i díky doprovodu hudby, obrazů, umění a přírody, dalších velkých vášní otce Giussaniho, který se například rád ponořoval do velkých uměleckých děl a doprovázel jimi čtení a výklady evangelia.

Dědictví, které Giussani zanechal, je v rámci výstavy ilustrováno a motivováno různými osobnostmi, které se od sebe rovněž liší: kardinálem Angelem Scolou a televizním moderátorem Francescem Facchinettim, novinářkou Monicou Maggioniovou a sociální aktivistkou Cleuzou Ramosovou z Associação dos Trabalhadores Sem Terra, kardinálem Marcem Ouelletem, prefektem dikasteria pro biskupy, či arabistou Waelem Farouqem z Katolické univerzity Nejsvětějšího srdce. Aktuální a cenná je také sbírka některých promluv Jana Pavla II., Benedikta XVI. a papeže Františka o otci Giussanim. Nechybí ani různé klenoty z méně známých audionahrávek otce Giussaniho, kupříkladu jedna, v níž se zamýšlí nad tím, že „na počátku křesťanství je zaujetí pro člověka, nikoli (abstraktní) myšlenka na založení náboženství“.

(kráceno)

Osobnosti Kultura

image:Image Kristus na židovské cestě
Kristus na židovské cestě Richard Wurmbrand