Opus Dei uspořádá v roce 2023 mimořádný generální kongres

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace7. 10. 2022, 10.25

Prelát Opus Dei, Mons. Fernando Ocáriz, oznámil, že se v první polovině příštího roku uskuteční mimořádný generální kongres, jehož cílem bude přizpůsobit stanovy instituce pokynům obsaženým v papežském motu proprio "Ad charisma tuendum".

image:Image 18/source/orig/17419_14844_0_844.jpeg
Papež František a Mons. Fernando Ocáriz, prelát Opus Dei, v listopadu loňského roku (Vatican Media)

Mons. Ocáriz to uvedl v dopise zveřejněném na internetových stránkách Opus Dei 6. října, v den 20. výročí kanonizace zakladatele svatého Josemaríi Escrivá.

V dopise vysvětluje, že orgány instituce již studují, co od nich papež žádá v souvislosti s motu proprio, které vydal 22. července. To na základě apoštolské konstituce Predicate Evangelium upravuje některé struktury prelatury s cílem chránit její charisma a "podporovat evangelizační činnost, kterou její členové vykonávají ve světě" šířením "povolání ke svatosti prostřednictvím posvěcování práce a rodinných a sociálních závazků".

Dodal, že Dikasterium pro klérus vybídlo prelaturu k navrhování dalších možných úprav stanov, které se ve světle motu proprio zdají být vhodné.

Mimořádný generální kongres

Mons. Ocáriz poznamenává, že vzhledem k tomu, že se jedná o iniciativu Svatého stolce, není nutné svolávat generální kongres, aby se provedly změny ve stanovách. Kongres se však rozhodl uspořádat, a to výhradně s tímto přesným a omezeným účelem.

Dále zdůraznil, že "jde o to, abychom se podřídili tomu, co Svatý stolec naznačil, a ne abychom navrhovali nějaké změny, které by se nám mohly zdát zajímavé", a připomněl členům, aby vedle touhy být věrni zakladatelově odkazu měli na paměti „dobro pro všechny, které s sebou nese právní stabilita instituce". Dodal však, že z textu motu proprio mohou vzejít i další návrhy kromě těch, které se týkají stanov, aby se dal nový impuls apoštolské práci. Svůj dopis uzavřel tím, že veškeré toto úsilí svěřuje přímluvě svatého Josemaríi Escrivá.

Opus Dei je osobní prelaturou katolické církve. Jejím posláním je šířit poselství o tom, že všichni lidé včetně laiků jsou povoláni ke svatosti, a poskytovat jim k tomu nezbytnou pomoc spočívající ve formaci a duchovním vedení. Opus Dei bylo založeno ve Španělsku roku 1928 sv. Josemariou Escrivá de Balaguer, kterého v roce 2002 svatořečil papež Jan Pavel II. Není tedy řádem ani hnutím, ale součástí hierarchické struktury církve. Sídlo prelatury se nachází v Římě a v jejím čele stojí prelát. V současné době Opus Dei působí v 68 zemích světa.

Zdroj: anglická sekce Vatican News, www.opusdei.org, www.wikipedia.org

Papež František Spiritualita

image:Image Doprovázet, rozlišovat a integrovat
Doprovázet, rozlišovat a integrovat Pavel Ambros
image:Image Nebojme se snít
Nebojme se snít papež František
image:Image Kdo věří, není nikdy sám
Kdo věří, není nikdy sám Saverio Gaeta, Georg Gänswein
image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.