Organizační pokyny k pohřbu biskupa Františka Václava Lobkowicze OPraem.

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace22. 2. 2022, 14.09

Biskup František Václav Lobkowicz zemřel v odpoledních hodinách ve čtvrtek 17. února 2022. Apoštolský administrátor diecéze Mons. Martin David vyzývá k modlitbám a zve věřící diecéze i všechny, kteří měli pana biskupa Františka Václava rádi a vážili si ho, k některé formě účasti na posledním rozloučení. Rekviem a pohřební obřady se budou konat v katedrále Božského Spasitele v sobotu dne 26. února 2022 v 11:00 hodin.

image:Image 9/source/orig/8363_4715_0_katedrala_nocni.jpg

Po skončení zádušní mše sv., jejíž hlavním celebrantem bude apoštolský nuncius Daniel Charles Balvo, budou následovat obřady posledního rozloučení, které povede bratr zesnulého Zdeněk Filip Lobkowicz, OPraem, opat tepelský. Homilii pronese Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký. Koncelebrovat budou biskupové českých a moravských diecézí spolu s biskupy ze zahraničí. Pohřeb bude přenášet Televize Noe.

Biskupství ostravsko-opavské připojuje několik důležitých organizačních informací:

Obecně

1. Pro snadnější orientaci přikládáme mapku s označením důležitých míst, kterou naleznete v příloze nebo na tomto odkaze: https://mapy.cz/s/begahucepa
  2. Všechny účastníky žádáme o držení platných hygienických předpisů. Prosíme o ohleduplnost a dbání pokynů pořadatelů.
  3. Během pohřbu bude zajištěna zdravotní služba. WC je k dispozici v katedrále.

Pro poutníky z blízka i z dáli

1. Počet míst v katedrále je omezený, dbejte pokynů pořadatelů. Pro přímé účastníky, kteří se do katedrály nedostanou, bude k dispozici televizní obrazovka před katedrálou. K parkování využijte místa některých ostravských parkovišť mimo centrum.
  2. Vstup do katedrály bude možný v rozmezí od 8:30 hod.
  3. Pro poutníky budou vyhrazeny části bočních lodí katedrály, kde budou umístěny obrazovky.

Pro rodinu

1. Parkování je vyhrazeno na parkovištích u katedrály.
  2. V katedrále jsou rezervována místa k sezení.
  3. K místu uložení ostatků doprovodí rodinní příslušníci rakev v pohřebním průvodu.
  4. Po skončení pohřební liturgie je pro rodinu připraveno občerstvení v 2. patře hotelu

Pro řeholníky a řeholnice

1. Budou v katedrále rezervována místa k sezení.
  2. Všichni se zařadí do pohřebního průvodu, který půjde do kostela sv. Václava.
  3. Po skončení pohřební liturgie jsou zváni k občerstvení do přízemí hotelu Imperial.

Pro biskupy, generální vikáře, opaty, další určené duchovní a představitelé ekumeny

1. Parkování je zajištěno na parkovišti před budovou biskupství na Kostelním náměstí 1, Ostrava.
  2. Prostory pro převlékání jsou na biskupství, které bude otevřeno od 8:30 hod.
  3. S sebou albu a biskupové a opati mitru simplex. Představitelé ekumeny vlastní liturgický oděv.
  4. Liturgický průvod vyjde od biskupství v 10:45 hod., projde pře Masarykovo náměstí do katedrály.
  5. Po skončení mše svaté vyjde pohřební průvod do kostela sv. Václava, který je vedle biskupství.
  6. Všichni jsou zváni k občerstvení v 2. patře hotelu Imperial.

Pro kněze a jáhny

1. K parkování pro všechny kněze a jáhny je určeno parkoviště na Černé Louce – vjezd z Havlíčkova nábřeží.
  2. Převlékání pro kněze je v 2. patře v budově fary za katedrálou. S sebou albu a fialovou štolu.
  3. Kněží a jáhni zaujímají vyhražená místa v katedrále na boční straně individuálně.
  4. Všichni kněží a jáhni se zařadí do pohřebního průvodu, který půjde do kostela sv. Václava.
  5. Po skončení pohřební liturgie jsou všichni kněží a jáhni srdečně zváni k občerstvení do přízemí hotelu Imperial v centru Ostravy.

Ministranti

1. Ministranti se převlékají na faře za katedrálou a pak odcházejí po skupinkách do katedrály na vyhrazené místo.

Pro ústavní činitele a civilní autority

1. Sekretariát prosí ústavní činitele a civilní autority, které mají v úmyslu zúčastnit se pohřbu, aby skrze své sekretariáty kontaktovali pracovnici sekretariátu paní Matějovou (email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel: +420 731 625 628). Potřebné organizační informace budou následně zaslány elektronickou cestou.

Květinové dary

1. Všechny smuteční hosty prosíme, aby vzhledem k omezenému prostoru upustili od květinových darů. Panu biskupu Lobkowiczovi vždy záleželo na podpoře rodiny. Jistě by mu udělalo radost, že lidé, kteří ho měli rádi, v probíhajícím Roku rodiny podpořili působení Centra pro rodinu v diecézi. Číslo účtu: 30007-1660723399/0800.

Možnost soukromé modlitby a rozloučení

Rakev s ostatky biskupa Františka Václava Lobkowicze bude vystavena pro soukromé rozloučení a modlitbu v těchto dnech:

• Pátek 25. února od 14:00 do 18:00 hodin v kostele sv. Václava v Ostravě.
  • Sobotu 26. února od 8:30 do 10:30 hodin v katedrále Božského Spasitele přede mší svatou

• Možnost vyjádřit slova své účasti do kondolenční knihy bude v pátek v kostele sv. Václava po celou dobu vystavení rakve.

Biskupové

image:Image Z temnot ke světlu
Z temnot ke světlu Stormie Omartianová
image:Image Život pro zavržené
Život pro zavržené Clara Lejeune Gaymardová
image:Image Don Gobbi - Život a dílo
Don Gobbi - Život a dílo Mariadele Tavazzi
image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek