Papež František: Katolické školy by neměly být křesťanské jen podle názvu

Autor: Courtney Mares Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Datum publikace21. 5. 2022, 18.54

V projevu ke křesťanským bratřím De La Salle papež František řekl, že katolické školy by neměly být křesťanské jen v názvu, ale i ve skutečnosti, a zdůraznil, že křesťanští pedagogové musí být především svědky evangelia.

image:Image 12/source/orig/11842_8675_0_mtc9039.jpg

"Křesťanský vychovatel je v Kristově škole především svědkem a je učitelem do té míry, do jaké je svědkem," řekl papež František 21. května. "A především se modlím za vás, abyste byli bratry nejen podle jména, ale i ve skutečnosti. A aby vaše školy byly křesťanské nejen podle jména, ale i ve skutečnosti," dodal.

Papež se s Křesťanskými bratry setkal v době, kdy se tento řeholní institut účastní v Římě své 46. generální kapituly na téma "Budování nových cest k proměně života".

"Víme, že 'cestou', skutečně novou cestou, je Ježíš Kristus," řekl papež František. "Jeho následováním, chozením s ním se náš život proměňuje a my se zase stáváme kvasem, solí a světlem."

Křesťanské bratrstvo De La Salle, formálně známé jako Institut bratří křesťanských škol, založil svatý Jan Křtitel de La Salle, aby poskytovalo křesťanské vzdělání mladým, zejména chudým. Bratři žijí ve společenství a skládají sliby chudoby, čistoty, poslušnosti a služby chudým prostřednictvím vzdělávání.

Papež František přečetl bratřím část citátu z listu svatého Pavla Galaťanům, v němž Pavel říká, že bude pracovat, dokud "ve vás nebude utvořen Kristus". "Vychovávat tímto způsobem je váš apoštolát, váš specifický příspěvek k evangelizaci: aby lidstvo rostlo podle Krista," řekl. "V tomto smyslu jsou vaše školy 'křesťanské': ne kvůli vnější nálepce, ale proto, že jdou touto cestou."

Papež František řekl, že křesťanští učitelé jsou "v první linii" při "výchově, aby se přešlo od uzavřeného světa ke světu otevřenému; od kultury odhazování ke kultuře péče; od kultury odmítání ke kultuře integrace; od sledování partikulárních zájmů ke sledování společného dobra". "Jako pedagogové dobře víte, že tato transformace musí začít od svědomí, jinak bude jen fasádou," dodal.

Audience papeže Františka s Křesťanskými bratry byla jednou z mnoha audiencí, které 21. května absolvoval. Papež se také setkal s vydavateli časopisu Famiglia Cristiana, účastníky mezinárodní konference o biodiverzitě a mladými lidmi, kteří letos v janovské diecézi přijali svátost biřmování.

Při všech audiencích papež hovořil z invalidního vozíku. Od 5. května se kvůli zranění pravého kolena pohybuje převážně na vozíku, i když při mši svaté při kanonizaci, která se konala 15. května na Svatopetrském náměstí, papež delší dobu stál.

Na závěr své promluvy k bratřím křesťanům papež František poděkoval za jejich službu učitelům a připomněl jim, aby se za něj nezapomínali modlit.

"Jděte s radostí vpřed evangelizovat vzděláváním a vzdělávat evangelizací," řekl.

Papež František Život z víry Pastorace

image:Image Učebnice katolického náboženství II.
Učebnice katolického náboženství II. Šimon Pokoj
image:Image Eucharistie - srdce církve
Eucharistie - srdce církve papež František
image:Image Proměna farnosti