Papež František se v slzách modlil na Španělském náměstí

Autor: Francesca Merlo Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Videa a podcasty
Datum publikace8. 12. 2022, 20.42

Papež se modlil za všechny lidi na zemi, staré i mladé, a za mír, zejména na Ukrajině. Při vzpomínce na Ukrajinu s pláčem přerušil svou modlitbu.

Papež František se ve čtvrtek vydal na římské náměstí Piazza di Spagna, aby zde u příležitosti slavnosti Neposkvrněného početí Panny Marie, kterou církev liturgicky slaví 8. prosince, složil obvyklou poklonu Panně Marii. Je zvykem, že Svatý otec v den svátku cestuje ke sloupu Neposkvrněného početí, ačkoli v posledních dvou letech byla návštěva soukromá a velmi brzy ráno, aby se dodržovala omezení zavedená kvůli pandemii covidu-19. Papež tradičně pokládá k podstavci sloupu kytici bílých růží a prosí o její přímluvu, aby pomáhala všem lidem v jejich utrpení a zápasech.

Modlitby za mír, modlitby za Ukrajinu

Letos papež své modlitby zvláštním způsobem zaměřil na mír ve světě, a to zejména za mír na "mučené" Ukrajině. V modlitbě k Panně Marii papež připomněl, že se k ní po dvou letech vrací, a jak řekl, "přináším ti díky a prosby všech tvých dětí, blízkých i vzdálených". Papež přinesl poděkování mladých, starých i rodin a modlil se za mír na Ukrajině, dokonce se při modlitbě zastavil, když při pomyšlení na tuto neklidnou zemi uronil slzu. Přednesl také modlitby mladých lidí za budoucnost a mladých párů, které hledají inspiraci u Panny Marie a svatého Josefa. Papež svou modlitbu zakončil "pohledem na tebe, která jsi bez hříchu", s nadějí, abychom "i nadále věřili a doufali, že láska zvítězí nad nenávistí, že pravda zvítězí nad lží, že odpuštění zvítězí nad urážkami, že mír zvítězí nad válkou!".

Modlitba před Salus Populi Romani

Předtím se Svatý otec cestou ke sloupu Neposkvrněného početí v tichosti pomodlil před ikonou Salus Populi Romani v římské bazilice Panny Marie Větší. Ikona Matky Boží připomíná, jak byl římský lid zachráněn před smrtícím morem.

Obraz prý přivezla ze Svaté země svatá Helena, matka císaře Konstantina. Za pontifikátu papeže svatého Řehoře Velikého se v Římě rozšířil mor a papež nesl obraz v procesí, aby se modlil za jeho ukončení. Když mor konečně skončil, papež slavnostně položil koruny ze zlata a drahokamů na hlavy Marie a dítěte Ježíše na zázračném obraze.

Neposkvrněné početí

Slavnost Neposkvrněného početí oslavuje "výjimečnou milost a výsadu", kterou "byla nejsvětější Panna Maria v prvním okamžiku svého početí ... vzhledem k zásluhám Ježíše Krista, Spasitele lidského rodu, uchráněna od veškeré poskvrny prvotního hříchu". V dogma o Neposkvrněném početí věřila církev od starověku, ale formálně bylo definováno až v roce 1854 blahoslaveným papežem Piem IX. V roce 1857 byl na náměstí Piazza Mignanelli v blízkosti Španělských schodů a Piazza di Spagna v Římě vztyčen pamětní sloup. Tradice návštěvy papeže na náměstí v den svátku se datuje od roku 1953.

Papež František Liturgie a bohoslužby

image:Image Společné prosby věřících