Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež: Jako Židé a křesťané učiňme vše pro zastavení války na Ukrajině

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace22. 11. 2022, 14.40
TiskTisk

Papež František dnes přijal asi dvě stě účastníků zasedání výkonného výboru Světového židovského kongresu, které se v těchto dnech konalo v Římě a Vatikánu a zaměřilo se na židovsko-katolické vztahy.

image:Image 20/source/orig/19708_svetovy-zidovsky-kongres.jpg

Jak Světový židovský kongres píše na svých webových stránkách, je to vůbec poprvé, co se nějaké setkání (jakékoli) židovské organizace konalo ve Vatikánu. Účastníci zde měli příležitost nejen k jednání o vlastních tématech, ale také k výměně názorů s představiteli katolické církve. Na dlouholeté vztahy se Světovým židovským kongresem poukázal rovněž papež František, který ve své promluvě při audienci vyzdvihl dialog probíhající od II. Vatikánského koncilu a četná setkání zorganizovaná společně s Komisí pro náboženské vztahy s judaismem.

„Židé a katolíci sdílejí neocenitelné duchovní poklady. Vyznáváme víru ve Stvořitele nebe a země, který nejenže dal vzniknout lidstvu, ale každého člověka utváří ke svému obrazu a podobě (srov. Gn 1,26). Věříme, že Všemohoucí nezůstal vzdálen svému stvoření, ale zjevil se a nehovořil jen s některými, izolovaně, ale oslovil nás jako lid. Skrze víru a četbu Písma předávaného v našich náboženských tradicích s Ním můžeme navázat vztah a stát se spolupracovníky jeho prozřetelnosti“.

Na cestě životem tak nesměřujeme do nicoty, ale k Nejvyššímu, který se o nás stará, k Tomu, který nám na konci dnů slíbil věčné království pokoje, kde zmizí vše, co ohrožuje lidský život a soužití, pokračoval římský biskup. Bůh k nám promlouvá o budoucnosti spásy, o novém nebi a nové zemi (srov. Iz 65,17-18; Zj 21,1), kde bude mít pokoj a radost stálý příbytek, kde bude navždy odstraněna smrt, kde On setře slzy z každé tváře (srov. Iz 25,7-8), kde už nebude smutku, pláče a žalu (srov. Zj 21,4).

„Pán tuto budoucnost uskuteční, ba dokonce On sám bude naší budoucností. A přestože se představy o tom, jak bude toto naplnění vypadat, v judaismu a křesťanství liší, útěšný příslib, který máme společný, zůstává. Živí naši naději, ale neméně i náš závazek, aby svět, který obýváme, a dějiny, v nichž žijeme, zrcadlily přítomnost Toho, který nás povolal, abychom byli jeho ctiteli a strážci našich bratří a sester“.

Naše dvě náboženská společenství jsou pověřena úkolem pracovat na tom, aby se svět stal bratrštějším, bojovat proti nerovnostem a podporovat větší spravedlnost, aby mír nezůstal příslibem z jiného světa, ale aby se stal skutečností už v tomto světě, vyzdvihl dále papež.

„Cesta k mírovému soužití začíná spravedlností, která je spolu s pravdou, láskou a svobodou jednou ze základních podmínek trvalého míru ve světě (srov. JAN XXIII., encyklika Pacem in terris). Kolik lidských bytostí, stvořených k obrazu a podobě Boží, je znetvořeno ve své důstojnosti kvůli nespravedlnosti, která rozděluje planetu a je základní příčinou tolika konfliktů, bažinou, do níž zabředly války a násilí! Ten, který stvořil všechny věci v souladu s řádem a harmonií, nás vyzývá, abychom zúrodnili tento močál nespravedlnosti, která narušuje bratrské soužití ve světě, stejně jako devastace životního prostředí ohrožuje zdraví země“.

Společné a konkrétní iniciativy na podporu spravedlnosti vyžadují odvahu, spolupráci a kreativitu, podotkl papež František v závěru, a velmi jim prospívá víra, schopnost důvěřovat Nejvyššímu a nechat se vést Jím, a nikoli pouhými pozemskými zájmy, které jsou vždy okamžité a krátkozraké, dílčí a neschopné obsáhnout celek.

„Jinými slovy, naše politické, kulturní a sociální iniciativy na zlepšení světa, to, co nazýváte »tiqqun olam«(uzdravení či náprava světa, pozn. red.), nebudou úspěšné bez modlitby a bratrské otevřenosti vůči ostatním tvorům ve jménu jediného Stvořitele, který miluje život a žehná tvůrcům míru. Bratři a sestry, v mnoha oblastech světa je dnes mír ohrožen. Uvědomme si společně, že válka, každá válka, je vždy a všude porážkou celého lidstva! Myslím na tu na Ukrajině, na velkou, svatokrádežnou válku, která ohrožuje Židy i křesťany, obírá je o jejich citové vazby, domovy, majetek, o život! Pouze rozhodná vůle přiblížit se jeden druhému a bratrský dialog mohou připravit půdu pro mír. Jako Židé a křesťané udělejme vše, co je v lidských silách, abychom zastavili válku a otevřeli cestu k míru“.

Z audience pro Světový židovský kongres

Focusy

Ekumenismus

Mohlo by vás zajímat

image:Image Opravdový život v Bohu • díl 4
Opravdový život v Bohu • díl 4 Vassula Ryden
Cena: 223 Kč
image:Image KARLAZ: posel je zprávou
KARLAZ: posel je zprávou Tomáš Gavlas
Cena: 419 Kč
image:Image Znamení a symboly katolické víry
Znamení a symboly katolické víry Les Miller
Cena: 125 Kč
image:Image Mnišské srdce
Mnišské srdce Joan Chittisterová
Cena: 358 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou