Papež jmenoval předsedu Italské biskupské konference

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 5. 2022, 15.19

Po odstupujícím kardinálu Gualtieru Bassettim, který byl zvolen 24. května 2017, povede italský episkopát boloňský arcibiskup, kard. Matteo Zuppi.

image:Image 12/source/orig/11969_8884_0_844.jpeg

Kardinál Matteo Maria Zuppi se narodil 11. října 1955 v Římě jako páté ze šesti dětí.

V roce 1973 se jako student římského gymnázia Virgilio seznámil s Andreou Riccardim, zakladatelem komunity Sant'Egidio, a začal ji navštěvovat a spolupracovat na aktivitách ve prospěch chudých, které komunita podporovala: od lidových škol pro děti na okraji společnosti v římských chudinských čtvrtích po iniciativy pro osamělé a nesoběstačné seniory, pro přistěhovalce a bezdomovce, nevyléčitelně nemocné a kočovníky, postižené a drogově závislé, vězně a oběti konfliktů; od ekumenických aktivit pro jednotu křesťanů po aktivity pro mezináboženský dialog, které nabyly konkrétní podoby na setkáních v Assisi.

Ve svých dvaadvaceti letech, po absolvování studia literatury a filozofie na univerzitě La Sapienza, kde obhájil diplomovou práci o dějinách křesťanství, vstoupil do semináře v suburbikální diecézi Palestrina a následně studoval na Papežské lateránské univerzitě, kde získal bakalářský titul z teologie.

Na kněze byl vysvěcen 9. května 1981 palestrinským biskupem Renatem Spallanzanim a ihned byl jmenován vikářem římské baziliky Santa Maria in Trastevere. Inkardinován byl 15. listopadu 1988 v Římě, v letech 1983-2012 byl také rektorem kostela Santa Croce alla Lungara a v letech 1995-2012 členem diecézní kněžské rady. Během svého druhého pětiletého působení jako farář v Zátibeří, v letech 2005-2010, byl prefektem třetí římské prefektury a v letech 2000-2012 generálním církevním asistentem komunity Sant'Egidio, jejímž jménem byl prostředníkem v Mosambiku v procesu vedoucím k míru po více než sedmnácti letech krvavé občanské války.

V roce 2010 byl povolán k vedení farnosti svatých Šimona a Judy v Torre Angela na východním okraji italského hlavního města a v roce 2011 se stal prefektem sedmnácté římské prefektury. Krátce poté, 31. ledna 2012, ho Benedikt XVI. jmenoval titulárním biskupem ve Villanově a pomocným biskupem římským (pro centrální sektor). Biskupské svěcení přijal 14. dubna následujícího roku z rukou tehdejšího kardinála vikáře Agostina Valliniho a za své motto si zvolil Gaudium Domini fortitudo vestra. V říjnu 2015 ho papež František jmenoval metropolitou v Boloni a 5. října 2019 ho jmenoval kardinálem s titulem Sant'Egidio. Je členem Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji a Úřadu pro majetkovou správu Apoštolského stolce.

(jag)

Osobnosti

image:Image Všechno mohu ....
Všechno mohu .... Pavel Dokládal