Papež k dění na Ukrajině: Vyplutí lodí s obilím je znamením naděje

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Datum publikace7. 8. 2022, 15.19

Po dnešní polední mariánské modlitbě papež František obrátil pozornost k aktuálnímu dění. Nejprve se zmínil o kladném dopadu dohody mezi Ukrajinou a Ruskem o obnovení vývozu obilí přes Černé moře.

image:Image 15/source/orig/14898_12080_0_844.jpeg

„Rád bych přivítal vyplutí prvních lodí s obilím z ukrajinských přístavů. Tento krok ukazuje, že je možné vést dialog a dosáhnout konkrétních výsledků, které budou prospěšné pro všechny. Proto je tato událost také znamením naděje. Upřímně doufám, že po této cestě se nám podaří ukončit boje a dosáhnout spravedlivého a trvalého míru.“

Zdůraznil papež František a zmínil se o silničním neštěstí, které postihlo poutníky do Medžugorje:

„Se zármutkem jsem se dozvěděl zprávu o autonehodě, ke které došlo včera ráno v Chorvatsku: několik polských poutníků na cestě do Medžugorje přišlo o život a další byli zraněni. Kéž se Panna Maria přimlouvá za všechny z nich a za jejich rodiny.“

Autobus, který v pátek vyjel z malého města nedaleko Varšavy a v němž bylo 43 lidí včetně dvou řidičů, tří kněží a šesti řeholnic, v sobotu krátce po páté hodině ranní sjel ze silnice, asi 60 kilometrů severně od Záhřebu. Osmnáct vážně zraněných bylo převezeno do místních nemocnic. Varšavská okresní prokuratura zahájila vyšetřování příčin tragédie.

A nakonec papež František požehnal asi dvanácti tisícům mladých lidí, kteří v těchto dnech putovali k hrobu apoštola Jakuba:

„Dnes vrcholí evropská pouť mládeže do Santiaga de Compostela, která byla z pandemických důvodů odložena z loňského compostelského Svatého roku. S radostí z celého srdce žehnám každému z mladých lidí, kteří se jí zúčastnili, a žehnám také všem, kteří se podíleli na organizaci a doprovodu této akce. Ať je váš život vždy cestou, cestou s Ježíšem Kristem, cestou k Bohu a k vašim bratrům a sestrám, cestou služby a radosti!“ uzvařel papež František.

Papež František

image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
image:Image O společnosti a politice
O společnosti a politice papež František, Dominique Wolton