Papež k Ekumenické radě církví: Jednota je nadějí pro svět

Autor: Gabriella Ceraso Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Rozhovory a komentáře
Datum publikace3. 9. 2022, 15.45

Povzbuzení k růstu bratrského společenství ve jménu Krista, abychom byli věrohodní jako církev na cestě a potěšili svět v době rozdělení a válek. To bylo jádrem Františkova poselství na 11. shromáždění Ekumenické rady církví, které se koná v německém Karlsruhe do 8. září.

image:Image 16/source/orig/15979_13214_0_844.png

Papež ve svém poselství, které přečetl kardinál Kurt Koch, prefekt Dikasteria pro rozvoj jednoty křesťanů, zdraví účastníky 11. shromáždění Světové rady církví, které je zaměřené především na péči o stvoření. V Karlsruhe se setkali zástupci  křesťanských společenství, které by mělo prohloubit a posílit pouta společenství mezi přítomnými církvemi a ekumenickými organizacemi.

Papež zdůraznil, že ve světě sužovaném nespravedlností, konflikty a rozděleními i mezi křesťany je téma setkání "Kristova láska pohání svět ke smíření a jednotě" naléhavou výzvou adresovanou všem křesťanům, aby společně usilovali o větší blízkost a jednotu mezi církvemi, náboženstvími, kulturami, lidmi, národy a celou lidskou rodinou a podporovali smíření na celém světě.

Věrní Kristu, ne světskosti

"Udělejme to pohnuti evangeliem," žádá František. "On je naše smíření. Úkolem nás křesťanů je být viditelným nástrojem jednoty, kterým je církev a toto smíření uskutečnit...Přesvědčiví budeme jen tehdy, když budeme věrní Pánu, ne když budeme poselství evangelia přizpůsobovat světskému způsobu myšlení. Křesťanské společenství se totiž nerozrůstá proselytismem, ale pouze přitažlivostí," zdůrazňuje papež.

Ekumenismus a misie

Abychom však mohli hlásat smíření, musíme být smířeni sami mezi sebou, což odráží již toto shromáždění. Proto papež ve svém poselství adresovaném účastníkům žádá o ještě větší úsilí a intenzivnější spolupráci, aby se dosáhlo plnějšího a viditelnějšího společenství: poslání církve bude věrohodné právě v závislosti na smíření křesťanů. Ekumenismus a misie patří k sobě a prolínají se.

Více společenství pro věrohodnost hlásání evangelia a více jednoty pro naději a útěchu lidstva: Františkova závěrečná modlitba je vzýváním síly a světla Ducha Svatého, aby shromáždění přiblížilo svět ke smíření a jednotě.

Ekumenismus Promluvy papeže Františka

image:Image Odvaha k mezerám