Papež k masakru v Texasu: Je čas říci dost nerozvážnému prodeji zbraní

Autor: Antonella Palermo Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace25. 5. 2022, 12.39

Na závěr dnešní generální audience reagoval papež František na krveprolití na jedné z amerických základních škol v Texasl: "Mé srdce je zlomené, pojďme se všichni zavázat, aby se takové tragédie už nikdy nemohly opakovat."

image:Image 13/source/orig/12022_cq5dam_thumbnail_cropped_1000_563-4.jpeg

"Je načase říci dost nerozvážnému obchodování se zbraněmi. Všichni se k tomu zavažme, protože k takovým tragédiím už nesmí docházet." Takto se papež vyjádřil dnes ráno po katechezi při generální audienci na Svatopetrském náměstí k masakru na základní škole v Uvalde, který si vyžádal životy 21 lidí, 18 dětí a tří dospělých. Jedná se tak o druhou nejvážnější bilanci podobných případů ve školách v americké historii. Pachatelem byl mladý muž, později zabitý policií, který začal střílet ve třídě poté, co zranil babičku, která se ho snažila zastavit.

Kardinál Cupich: Truchleme, ale jednejme

Hlas amerických biskupů byl slyšet okamžitě. Zákony o zbraních odsoudil zejména chicagský arcibiskup kardinál Blase Cupich. "Musíme truchlit a ponořit se do smutku," uvedl kardinál v prohlášení, "ale pak musíme být připraveni jednat tváří v tvář tomu, co se zdá být nepřekonatelným zoufalstvím." Uplynulo deset let od masakru v Sandy Cook, také základní škole, při kterém bylo 26 obětí, z toho 20 dětí. Cupich připomněl tuto událost a mnoho dalších tragédií, k nimž došlo v posledních letech ve Spojených státech."V co doufáme pro naše děti? Že se naučí, jak se chovat v případě útoku střelce? Že se cítí v nebezpečí jen proto, že dělají to, co je pro ně podle společnosti jdobré a chodí do školy? Aby si položili otázku, zda mají budoucnost?" Chicagský arcibiskup dále citoval studii Northwestern Medicine z roku 2021, ve které se uvádí, že federální zákaz útočných zbraní zabránil za 10 let své platnosti 10 masovým střelbám. "Analytici  také zjistili, že pokud by zákaz zůstal v platnosti i v následujících letech po jeho ukončení, mohl zabránit dalším 30 střelbám na veřejnosti, při nichž bylo zabito 339 lidí a 1139 dalších zraněno."

"Máme více střelných zbraní než lidí"

Kardinál Cupich, kterého podpořili všichni američtí biskupové, požádal všechny, aby si představili, že jsou rodiči s dítětem v této škole. "Představte si, že je musíte pohřbít. Amerika je plná zbraní. Máme víc střelných zbraní než lidí. Ačkoli tomu tak nebylo vždy, masová střelba se v dnešní Americe stala běžnou realitou. Právo nosit zbraň nebude nikdy důležitější než lidský život," uzavřel Cupich a dodal: "Naše děti mají také svá práva. A naši volení zástupci mají morální povinnost je chránit.

Roky masového vraždění ve školách, kostelech a obchodech

"Veškeré aktivity v oblasti jsou pozastaveny," uvedla policie s tím, že vyšetřování pokračuje. Vrah udeřil dva dny před koncem školního roku. Guvernér Greg Abbott uvedl, že jeden ze dvou zabitých dospělých byl učitel. Správce školní čtvrti ve městě, kde žijí převážně Latinoameričané uvedl "Mám zlomené srdce. Jsme malá komunita a budeme potřebovat vaše modlitby, abychom to zvládli. Útok však přišel jen deset dní po řádění rasistů v supermarketu v Buffalu ve státě New York, které doplnilo několikaletou sérii masových vražd v kostelech, školách a obchodech. A vyhlídky na reformu zákonů o zbraních v zemi jsou slabší než před deseti lety, kdy došlo k úmrtí v Sandy Hook."

Školu navštěvuje téměř 600 studentů. Podle senátora Rolanda Gutierreze pachatel masakru na sociálních sítích naznačoval, že se útok může blížit, a podle mluvčího texaského ministerstva bezpečnosti Travise Considina útok začal kolem půl dvanácté dopoledne, kdy střelec havaroval s autem před školou a vnikl do budovy. Člen pohraniční hlídky, který v době střelby pracoval poblíž, vtrhl do školy, aniž by čekal na posily, a střelce, který se skrýval za barikádou, zastřelil.

(vac)

Papež František

image:Image Bratr František
Bratr František Gerhard Mester