Papež k mladým lidem: Buďte věřící, věrohodní a zodpovědní

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Datum publikace29. 10. 2022, 16.36

Farnost je nezbytná a nenahraditelná, řekl dnes papež František mladým lidem z italské Katolické akce. Ve vatikánské aule Pavla VI. se shromáždilo zhruba dva tisíce mladých zástupců tohoto církevního hnutí, kteří nesou odpovědnosti za farní skupiny. Papež je varoval před lhostejností vůči společenskému dění, která, jak řekl, je u mladých lidí nebezpečnější než rakovina.

„Dnes, stejně jako včera, je pro nás farnost stále zásadní na naší cestě víry a růstu. Je nenahraditelná. Je to normální prostředí, kde jsme se učili naslouchat evangeliu, poznávat Pána Ježíše, nabízet nezištnou službu, modlit se ve společenství, sdílet projekty a iniciativy, cítit se součástí svatého Božího lidu...To vše jste zažili také prostřednictvím Katolické akce, sdružení, které je propojeno s farním společenstvím," řekl papež František v úvodu audience, jíž předcházel několikahodinový program v aule Pavla VI.

„V církvi jsme všichni bratři skrze křest; všichni jsme protagonisté a zodpovědní; máme různé dary a všechny pro dobro společenství; život je povolání, následování Ježíše; víra je dar, který je třeba dávat, svědčit o něm“, dodal římský biskup. Poté vyzdvihl, že křesťan se má zajímat o společenskou realitu a sám k ní přispívat: „Naše heslo nezní: „nezajímá mě to“, ale „starám se“! Nemoc lhostejnosti je u mladých lidí nebezpečnější než rakovina. Lidská bída není osudem několika nešťastných lidí, ale téměř vždy důsledkem nespravedlnosti, kterou je třeba odstranit," zdůraznil František.

„Náležíme k různým generacím“, pokračoval papež, „ale máme společnou lásku k církvi a zaujetí pro farnost, která je církví vprostřed domovů, vprostřed Božího lidu“. Poté si položil otázku, jak zajistit, aby církev rostla v bratrství. „Církev neroste schůzováním…Na druhé straně však individualismus a tendence k odtažitosti zamořují i křesťanská společenství: musíme na ně reagovat, což můžete udělat i vy, když začnete pracovat sami na sobě. Bratrství se nedá improvizovat a nevytváří se pouze emocemi, hesly, akcemi... je to dílo, které každý koná sám na sobě spolu s Pánem, s Duchem svatým, který vytváří harmonii mezi různostmi. Duch Vzkříšeného Ježíše nás vyvádí z nás samých, otevírá nás setkání. Není to odcizení, je to vztah, ve kterém se poznáváme a společně rosteme."

Papež připomněl, že je třeba odmítnout ďábelské a rozdělující tlachání, aby se tak umocnilo bratrství, které „je založeno na Kristu, na jeho přítomnosti v nás a mezi námi. Díky němu se navzájem přijímáme, tolerujeme a odpouštíme si. Přináší nový život zevnitř, nikoli zvenčí. Ale pod jednou podmínkou: aby kvas byl kvasem, aby sůl byla solí a aby světlo bylo světlem. V opačném případě, když zesvětštíme, ztratíme Kristovu novost a už nebudeme mít co říci ani dát. Buďte zodpovědní a věrohodní mladí věřící. Učte se od Panny Marie rozjímat o Ježíšově životě a uchovávat toto tajemstvích ve svých srdcích“, uzavřel Svatý otec.

Papež František Mladí v církvi

image:Image Kdo věří, není nikdy sám
Kdo věří, není nikdy sám Saverio Gaeta, Georg Gänswein
image:Image Nic než důvěra