Papež k obvinění kardinála Ouelleta: pro zahájení kanonického vyšetřování není dostatek podkladů

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 8. 2022, 9.59

Rozhodnutí papeže Františka přišlo po předběžném vyšetřování, které provedl jezuita Servais v souvislosti s obviněním ze sexuálního napadení, které na kardinála Ouelleta vznesla jedna žena, a které se mělo vztahovat k období před více než deseti lety.

image:Image 16/source/orig/15535_12604_0_844.jpeg

Podle papeže Františka „neexistují dostatečné podklady pro zahájení kanonického vyšetřování sexuálního napadení ze strany kardinála Ouelleta na osobu F“, uvedl ředitel Tiskového střediska Svatého stolce Matteo Bruni v prohlášení k obvinění vzneseném jednou ženou proti prefektovi dikasteria pro biskupy, která se týkají doby před více než deseti lety, kdy byl arcibiskupem v Quebecu, a která byla zveřejněna v minulých dnech.

V tomto případě, uvedl Bruni, papež pověřil předběžným vyšetřováním jezuitu otce Jacquese Servaise, podle něhož neexistují žádné podklady pro zahájení procesu proti kardinálu Ouelletovi za sexuální napadení.

Papež, pokračuje tiskové prohlášení, se poté znovu poradil s otcem Servaisem, který jeho stanovisko potvrdil těmito slovy: „Neexistuje žádný opodstatněný důvod k zahájení vyšetřování sexuálního napadení, které utrpěla osoba F. Ani ve své písemné zprávě zaslané Svatému otci, ani ve svědectví prostřednictvím Zoomu, které jsem později shromáždil v přítomnosti člena diecézní ad hoc komise, tato osoba nevznesla obvinění, které by mohlo poskytnout materiál pro takové vyšetřování“, což vedlo k papežově konečnému rozhodnutí.

Ochrana nezletilých v církvi Papež František Osobnosti

image:Image Doprovázet, rozlišovat a integrovat
Doprovázet, rozlišovat a integrovat Pavel Ambros
image:Image 365 dní s Benediktem XVI.
365 dní s Benediktem XVI. Joseph Ratzinger, Benedikt XVI.
image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Benedikt XVI. - Život (slovensky)
Benedikt XVI. - Život (slovensky) Peter Seewald