Papež k rodinám z Neokatechumenátní cesty: Tatáž víra, mnoho kultur

Autor: papež František Zdroj:Vatican NewsVatican News
Datum publikace27. 6. 2022, 17.13

Papež František dnes v aule Pavla VI. přijal asi pět tisíc členů Neokatechumenátní cesty: 430 rodin, které vyslal do „nejchudších a sekularizovaných“ oblastí světa, jak v úvodním pozdravu připomněl jeden ze zakladatelů tohoto hnutí, Kiko Argüello. Mnohé z těchto rodin ze zúčastnily Světového setkání rodin. Svatý otec hovořil k přítomným spatra, přičemž vyšel z evangelního úryvku, který zazněl v úvodu audience. Jeho slova přinášíme v plném rozsahu.

image:Image 14/source/orig/13589_10482_0_563.jpeg

„Vyslechli jsme, jak Ježíš posílá apoštoly: Jděte, vydávejte mi svědectví, hlásejte evangelium. Od onoho dne apoštolové, učedníci a všechen lid pokračoval v téže síle, kterou jim propůjčil Ježíš: je to síla pocházející z Ducha. „Jděte a hlásejte….Křtěte…“.

Víme však, že společenství nově pokřtěných je svobodné, je novou církví, které máme dopřát růst a pomoci jí, aby rostla podle svého vlastního stylu a kultury. V tom spočívají dějiny evangelizace: všichni jsme stejní, co se týče víry: věříme v Boha Otce, Syna a Ducha svatého, Syna, který se vtělil, zemřel za nás a vstal z mrtvých, Ducha, který nám pomáhá a dává nám růst. Tatáž víra, avšak každý ji prožívá ve shodě s vlastní kulturou, anebo kulturou místa, kde tato víra byla hlásána.

Toto mnohokulturní bohatství evangelia, které povstává z Ježíšova kázání a stává se kulturou, tak trochu ztělesňují církevní dějiny: mnoho kultur, avšak totéž evangelium. Mnohé národy, tentýž Kristus. Mnohá dobrá vůle, tentýž Duch. Jsme povoláni k tomu, abychom šli vpřed v síle Ducha a nesli evangelium v srdci a rukou. Evangelium Ježíše Krista není mé: náleží Ježíši Kristu, který se přizpůsobuje různým kulturám, ale je to stále týž Kristus. Víra roste a inkulturuje se, ale je to ustavičně tatáž víra.

Tento misionářský duch vás podnítil k tomu, že se dáváte vyslat. Děkuji vám za to a prosím vás o poddajnost vůči tomuto vysílajícímu Duchu, o poddajnost a poslušnost Ježíši Kristu v jeho církvi. Vše ať se děje v církvi, nic mimo církev. Tato spiritualita nás má stále doprovázet: hlásat Ježíše Krista v síle Ducha v církvi a s církví i s tím, kdo je hlavou různých církví – biskupem. Vždy jděte vpřed společně s biskupem, který vede církev v dané zemi, v onom státě.

Jděte tedy vpřed a s odvahou. Děkuji za vaši velkorysost. Nezapomínejte na pohled Ježíše, který každého z vás vyslal hlásat a poslouchat církev. Mnohokrát děkuji!

(jag)

Život z víry Promluvy papeže Františka

image:Image Štěstí, kde ho nečekáš
Štěstí, kde ho nečekáš Jacques Philippe