Papež ke Komisi pro ochranu nezletilých: Spravedlnost a prevence jdou ruku v ruce

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace29. 4. 2022, 15.13

O slavnosti Seslání Ducha svatého (5.6.) vstupuje v platnost nová apoštolská konstituce o římské kurii Praedicate Evangelium, která mimo jiné předpokládá začlenění Papežské komise pro ochranu nezletilých do Dikasteria pro nauku víry, přičemž potvrzuje ústřední postavení a důležitost této tematiky ve správě církve. Zmíněná Papežská komise se proto sešla na plenárním zasedání, které vyvrcholilo dnešní papežskou audiencí.

image:Image 12/source/orig/11011_7759_0_844.jpeg

Papežská komise pro ochranu nezletilých, kterou František ustavil v březnu roku 2014, v tomto týdnu jednala o svém novém postavení v rámci římské kurie, o příštích etapách služby místním církvím v rozvíjení a uskutečňování ochrany nezletilých, a to zvláště vzhledem k doprovázení obětí zneužívání. V tomto duchu se nesla rovněž dnešní dopolední papežská audience.

Věrohodnost církve při podpoře dětských práv

Papež komisi poděkoval za její dosavadní oddanou práci vynaloženou na ochranu dětí, která zajistila, že „nezletilí a zranitelné osoby se dnes v církvi mohou cítit jistěji“. V této službě je nicméně třeba pokračovat a věnovat jí patřičnou péči a pozornost, aby církev „byla pro nezletilé nejenom bezpečným prostorem a místem léčby, ale byla též plně věrohodná při podpoře dětských práv ve světě“. Jak totiž František poznamenal, dosud nechybí situace „ohrožující dětskou důstojnost, což by mělo znepokojovat všechny věřící a lidi dobré vůle“.

„Zneužití a jeho následky jsou leckdy natolik pustošivé a dlouhodobé, že to převyšuje jakékoli úsilí o láskyplnou reakci a porozumění“, pokračoval papež. „Cesta k uzdravení je dlouhá a obtížná, vyžaduje naději ukotvenou v Bohu, který se dal přibít na kříž a přemohl jej. Zmrtvýchvstalý Ježíš na svém oslaveném těle nese trvalé jizvy po ukřižování, a tak nás učí, že Bůh při naší spáse „nevynechal“ naše utrpení, ale proměnil je silou své lásky. Musíme pouze věřit ve vzkříšeného Krista a vložit svůj život do ran jeho zmrtvýchvstalého těla“.

Zneužití nepřijatelné v jakékoli formě

Římský biskup poté zdůraznil, že zneužití je nepřijatelné v jakékoli formě, a sexuální zneužití dětí je obzvláště závažné, protože hanobí rozkvétající život, který tak utrží mnohdy nezahladitelné rány. Papež se zmínil o dopisu, který nedávno obdržel od otce jednoho zneužitého chlapce, který se již mnohé roky těžce vyrovnává s následky tohoto traumatu. „Oběti zneužití jako by uvízly mezi životem a smrtí. Tuto bolestnou realitu nelze potlačit a svědectví obětí se tak stává otevřenou ranou v Kristově těle, kterým je církev“, vyzdvihl František a vyzval členy komise, aby rozpoznávali v nositelích takovýchto svědectví trpícího Spasitele. Každý člen církve nese odpovědnost za prevenci zneužívání a má se zasazovat o spravedlnost pro jeho oběti a jejich uzdravení.

Komise pro nezletilé v Dikasteriu pro nauku víry: Spojení spravedlnosti a prevence

V druhé části své promluvy se papež vyjádřil k budoucnosti Komise pro ochranu nezletilých, která se na základě nové konstituce o římské kurii začlení do Dikasteria pro nauku víry (někdejší stejnojmenné kongregace), avšak zachová si svého předsedu pro přímý kontakt s papežem. Podle Františka to nijak neohrozí nezávislost, svobodu ani činnost komise, stejně jako neklesá důležitost tématu, jímž se zabývá. Dikasterium pro nauku víry totiž mimo jiné řeší trestní postihy sexuálního zneužívání v církvi a komise mu může doporučit osvědčené metody k zamezení těmto případům, za vědomí, že spravedlnost a prevence se doplňují. V této součinnosti se konkrétně projeví povinnost církve při ochraně všech, za které nese odpovědnost. Tato ochrana se zakládá na pojetí lidské bytosti plynoucího z její vrozené důstojnosti, se zvláštním zřetelem k nejvíce zranitelným osobám, upozornil papež.

Zneužívání ze strany duchovních již řadu let klesá

František s potěšením konstatoval, že „zasetá setba začíná vydávat ovoce a podíl na zneužívání ze strany kléru již řadu let klesá v těch částech světa, kde jsou k dispozici důvěryhodné údaje“. Papež požádal Komisi o každoroční vypracování zprávy o aktivitách církve, zaměřených na ochranu nezletilých a zranitelných dospělých. Tato zpráva přispívající k transparentnosti a odpovědnosti církve tak bude vypovídat o pokrocích na tomto poli. „Kdyby zde totiž takový pokrok nebyl, věřící by nadále ztráceli důvěru ve své pasýře, čímž by hlásání evangelia a svědectví o něm bylo stále obtížnější“, varoval Svatý otec a popsal bezprostřednější problémy, kterým se komise má věnovat, a sice pomoci a pastoračnímu doprovázení obětí. Papež v tomto ohledu poukázal na důležitost kontaktních míst zřizovaných biskupskými konferencemi, která se mají ujímat obětí zneužívání a provázet je při zjednávání spravedlnosti a uzdravování.

V odpoledních hodinách se zástupci Komise pro ochranu nezletilých setkali s novináři v budově Vatikánského rozhlasu.

Ochrana nezletilých v církvi

image:Image Výstup na horu manželství
Výstup na horu manželství Elias Vella
image:Image Kouzlo maličkostí