Papež kvůli válce na Ukrajině osobně jednal na ruské ambasádě v Římě

Zdroj:Česká tisková kancelářČeská tisková kancelář
Datum publikace25. 2. 2022, 14.55

Papež František dnes v Římě jednal s ruským velvyslancem ve Vatikánu Alexandrem Avdějevem. Osobně vyjádřil své obavy kvůli ruskému útoku na Ukrajinu. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na mluvčího Vatikánu Mattea Bruniho. Podle něj se papež na ambasádě zdržel zhruba půl hodiny.

image:Image 9/source/orig/8468_4935_0_844.jpeg

Papež obvykle přijímá velvyslance a hlavy států ve Vatikánu a podle diplomatického protokolu by měl i nyní šéf vatikánské diplomacie ambasadora povolat k hlavě katolické církve, uvedla agentura AP. Papež František ale dnes opustil brány Vatikánu a osobně navštívil nedaleké ruské velvyslanectví při Svatém stolci. Podle AP je to důkaz, že papež je situací na Ukrajině velmi znepokojen a chce se osobně angažovat v ukončení války.

Přitom dnes také Vatikán oznámil, že papež kvůli akutní bolesti kolena ruší nedělní cestu do Florencie, kde se měl účastnit setkání biskupů a starostů ze Středomoří a měl tam sloužit mši.

Tento týden už papež v souvislosti s ukrajinskou krizí apeloval na politiky, aby zpytovali svědomí a zdrželi se jakýchkoli kroků, jimiž by způsobili lidem další utrpení. Ve čtvrtek po zahájení útoku ruské armády na Ukrajinu šéf vatikánské diplomacie Pietro Parolin papežova slova připomněl a řekl, že je stále prostor pro jednání.

Papež už minulý měsíc vyjádřil několikrát znepokojení ohledně tehdy eskalujícího napětí kolem Ukrajiny. Apeloval na světové lídry, aby společně usilovali o dialog a aby převážilo obecné blaho před zájmy jedné strany.

"Prosím, už nikdy válku. Modleme se za smíření a svornost," prohlásil papež 26. ledna, který předtím vyhlásil dnem mezinárodních modliteb za mír. K dalším modlitbám za mír vyzval papež na 2. března.

nob jd

Papež František Život z víry Válka na Ukrajině

image:Image Být živí v Bohu
Být živí v Bohu Timothy Radcliffe