Papež mladým lidem: Čas prázdnin využijte dobře a zodpovědně

Autor: Antonella Palermo Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace28. 6. 2022, 13.34

Ve videoposelství zveřejněném v Sorrentu v rámci týdne věnovaného prvnímu světovému summitu o turistickém ruchu mládeže, na němž se mladí lidé setkávají s vedoucími představiteli v sektoru turistického ruchu, František vyzval mladé, aby využili čas prádnin jako přípravu na výzvy budoucnosti.

image:Image 14/source/orig/13656_10505_0_844.jpeg

František promluvil k dívkám a chlapcům, kteří se účastní prvního Celosvětového setkání turistického ruchu mládeže - které se koná od 27. června do 3. července v Sorrentu - a vyzval je, aby dobře využili čas prázdnin.

Solidarita, pomoc rodině, modlitba

Papež myslí ve svém videoposelství na ty, kteří ještě studují a pro které se turistika kryje s dobou školních prázdnin. "Zážitky, které můžete v tomto období prožít, vám zůstanou v paměti," zdůrazňuje papež. Dodává:

Vím, že někteří z vás tento čas využívají nejen k rekreaci a odpočinku, ale také k dobrovolnické pomoci v solidárních iniciativách, jiní se věnují drobným pracím, aby pomohli svým rodinám nebo se podpořili ve studiu, a další si vyhradí dny ticha a modlitby, aby byli s Bohem a přijali světlo na své cestě. V každém případě vám doporučuji, abyste čas, který máte k dispozici, využívali dobře a zodpovědně: tak rostete a připravujete se na náročnější úkoly.

Na závěr papež popřál mladým lidem, aby "byli posly naděje a obnovy pro budoucnost".

Setkání mladých lidí s vedoucími představiteli

Do městečka na pobřeží Kampánie se sjede více než 130 mladých lidí ve věku od 12 do 18 let ze 60 zemí, aby se zúčastnili akce, která je první svého druhu a kterou pořádá Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO) ve spolupráci s italským ministerstvem cestovního ruchu a Národní agenturou cestovního ruchu (ENIT). Setkají se s vedoucími představiteli průmyslu, včetně politiků a klíčových osobností ze světa sportu, gastronomie, zábavy a inovací. "Pomůže (setkání, pozn. red.) vybudovat trvalý odkaz tím, že mladým lidem poskytne dovednosti a znalosti, které potřebují k proměně cestovního ruchu nejen ve svých komunitách, ale všude," říká generální tajemník UNWTO Zurab Pololikashvili.

Udržitelnost a zachování biodiverzity

V plánu je šest přednášek, dvě večerní konference, simulace Valného shromáždění UNWTO a interaktivní zasedání, na nichž budou mít účastníci možnost přímo komunikovat s OSN a ministry cestovního ruchu a dalšími vysokými úředníky z Demokratické republiky Kongo, Chorvatska, Německa, Gruzie, Albánie, Ázerbájdžánu, Kazachstánu, Malediv, Španělska, Černé Hory, Svatého Tomáše a Princova ostrova, Jemenu a mnoha dalších členských států UNWTO. Summit se zaměří na některé klíčové výzvy a příležitosti, kterým v současnosti čelí celosvětový cestovní ruch, s důrazem na roli tohoto odvětví při naplňování Agendy OSN 2030 a jejích 17 cílů udržitelného rozvoje. Mezi ně patří prohloubení znalosti problematiky biologické rozmanitosti, a to i skrze exkurzi do chráněné mořské oblasti Punta Campanella, a poznání námořní a navigační techniky. Kromě toho se na Světovém potravinovém fóru (pořádaném FAO) uskuteční debata o možných řešeních pro snížení plýtvání potravinami v cestovním ruchu.

(pb)

Papež František Mladí v církvi

image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek
image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František
image:Image Všichni jsme misionáři