Papež: očkování proti koronaviru je úkonem lásky, který nás společně zachrání

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 8. 2022, 17.19

Pandemie a Františkovo magisterium: druhý díl videoseriálu, který vznikl ve spolupráci s Dikasteriem pro službu integrálnímu lidskému rozvoji a vatikánskou komisí Covid-19 a znovu předkládá papežovo učení o globální zdravotní krizi. „Z krize nikdy nevyjdeme stejní, ale horší nebo lepší, než jsme byli na počátku. Člověk z ní nikdy nevyjde sám, avšak pouze tehdy, když vezme druhého za ruku,“ vyzdvihuje papež.

„Nechat se očkovat vakcínami, které byly povoleny příslušnými orgány, je aktem lásky. A pomáhat většině lidí v tomto směru je projevem lásky. Lásky k sobě samému, lásky k rodině a přátelům a lásky ke všem lidem.“ (Videoposelství, kterým papež podpořil očkovací kampaň v Latinské Americe, 18.8.2021)

„Bylo by smutné, kdyby v očkování na Covid-19 měli prioritu ti nejbohatší! Bylo by smutné kdyby vakcína byla majetkem toho či onoho národa a nebyla všeobecná a pro všechny. A jakým skandálem by bylo, kdyby se veškerá ekonomická pomoc, kterou pozorujeme – většinou z veřejných peněz – soustředila na podporu podniků, které neusilují o inkluzi vyloučených, povznesení posledních, společné dobro či péči o stvoření.“ (Katecheze papeže Františka z 19. srpna 2020, knihovna Apoštolského paláce)

„Snažme se podávat správné a pravdivé informace o Covidu-19 a vakcínách, aniž bychom ale prohlubovali rozdělení a vytvářeli ghetta. Pandemie nás vybízí, abychom se zaměřili na podstatné, na to, co má skutečně cenu – tedy na nezbytnost společné záchrany. Buďme tedy společně pro a nikdy proti. Společně pro. A pamatujme, že přístup k vakcínám a léčbě musí být zajištěn všem, i těm nejchudším: uzdravíme se, pokud se uzdravíme společně.“ (Papež ke katolickým médiím, 28.1.2022)

„Pandemie zvýraznila naléhavou potřebu podpořit veřejné zdravotnictví a realizovat právo všech na základní lékařskou péči. Proto znovu vybízím politické představitele i soukromý sektor, aby přijali vhodná opatření k zajištění dostupnosti vakcíny na Covid-19 i základních technologií pro léčbu nemocných. A pokud je třeba někoho upřednostnit, tak toho nejchudšího, nejvíce zranitelného a toho, kdo je obvykle diskriminován, protože je bezmocný anebo mu chybějí ekonomické zdroje.“ ( Promluva papeže k 75. Valnému shromáždění OSN, videoposelství z 25.9.2020)