Papež: Posláním postižených v dnešní společnosti je šířit kulturu inkluze

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Datum publikace1. 4. 2022, 12.04

Na sobotu 2. dubna připadá Světový den porozumění autismu, který před patnácti lety vyhlásila OSN. Papež František dnes proto přijal italskou Nadaci pro autismus, která sdružuje vědce, lékaře, psychology a rodinná sdružení, jejichž společným cílem je podpora lidí s poruchou autistického spektra a mentálním postižením. Takto potírají všeobecně rozšířenou „kulturu odpisu“ (Evangelii gaudium, 53), jejíž obětí jsme všichni, podotkl papež.

image:Image 10/source/orig/9934_6627_0_563.jpeg

Protikladem této „skartační kultury“, založené na soutěživosti a zisku, je kultura inkluze a přináležitosti, plynoucí z lidské důstojnosti, vyzdvihl papež František. „Oné důstojnosti nejkřehčích a nejzranitelnějších mužů a žen, kteří jsou příliš často vytěsňováni na okraj společnosti vzhledem ke své zdánlivé odlišnosti či dokonce neužitečnosti, zatímco ve skutečnosti jsou pro společnost nesmírným obohacením. (…) A to nejenom v pracovní oblasti, ale veškerým svým lidstvím, takříkajíc svým „povoláním“, řekl papež s poukazem na loňskou jedinou svatořečenou ženu, sv. Markétu z Città di Castello, která navzdory svému postižením vložila život do Pánových rukou a plně se věnovala modlitbě i službě chudým.

Pokud má společnost dospět k většímu bratrství, měla by se vydat cestou podobenství o milosrdném Samaritánovi, v němž nositelé zdravotního postižení nejsou pouze objektem péče, nýbrž také jejím subjektem. „Samaritánem může být postižený, autistický člověk, který svými vlohami slouží společenství“, zdůraznil František a podtrhl aktivní, tvořivou účast postižených osob na zmíněné inkluzivní kultuře, což předpokládá zásadní změnu mentality v občanském i církevním prostředí. Ačkoli již byla učiněna řada kroků v tomto smyslu, přetrvávají předsudky, nerovnost i diskriminace, připustil papež a požádal samotné nositele zdravotního postižení, aby se stali protagonisty této změny.

V závěru papež vyzval italskou Nadaci pro autismus k co nejširší solidaritě a spolupráci v rámci společnosti, oslabené pandemií Covidu-19 a válkou na Ukrajině. „Nepromarněme tuto příležitost ke vzájemné podpoře, opusťme konkurenční postoje, ujímejme se lidského utrpení v rámci projektů a návrhů, zaměřených na ty nejposlednější, abychom dospěli k efektivní součinnosti, schopné skutečně prorazit ve společnosti“. V tomto ohledu papež apeloval rovněž na solidární hospodářství, jehož středem, po vzoru prvních křesťanských společenství v Jeruzalémě, není osobní zisk a sobectví, nýbrž bratrství. A konečně František ocenil iniciativu, která následovala po audienci: na Svatopetrském náměstí lidé s autismem uvařili a podávali oběd pro místní chudé. „Právě tato činnost dosvědčuje styl milosrdného Samaritána, Boží styl, jehož stopou je blízkost, soucit a něha“.

K této iniciativě vydalo krátké prohlášení Dikasterium pro laiky, rodinu a život:

„Lidé s autismem, kteří dnes uvařili oběd pro chudé od sv. Petra“, komentoval Vittorio Scelzo, pověřený vedením Úřadu pro seniory, děti a osoby se zdravotním postižením Dikasteria pro laiky, rodinu a život, „jsou krásným příkladem toho, že Samaritánem - jak řekl papež - může být i člověk s autismem“. Je to gesto ve stylu a duchu naší kampaně #IamChurch a připomínka toho, že aktivní účast lidí s postižením na životě církve je přínosem pro všechny“.

Papež František Život z víry

image:Image Zraněný pastýř
Zraněný pastýř Austen Ivereigh
image:Image Nebojme se snít