Papež připomněl výbuch v bejrútském přístavu: „Kéž vyjde najevo pravda“

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Datum publikace3. 8. 2022, 15.20

Na závěr generální audience papež František připomněl výbuch v hlavním městě Libanonu, který si 4. července roku 2020 vyžádal přes 200 mrtvých a více než 6 000 zraněných. Polské věřící požádal, aby se během pěších poutí k mariánským svatyním modlili za mír na Ukrajině.

image:Image 15/source/orig/14818_11987_0_844.jpeg

Po katechezi věnované výhradně nedávné cestě do Kanady, papež adresoval myšlenku rodinám obětí tragického výbuchu v bejrútském přístavu, pro něž loni počátkem července uspořádal ve Vatikánu den modliteb a rozjímání s patriarchy a biskupy východních církví.

„Zítra si připomeneme druhé výročí výbuchu v bejrútském přístavu. V myšlenkách jsem s rodinami obětí této katastrofální události a s milovaným libanonským lidem: modlím se, aby každého z nich utěšila víra a posílila spravedlnost a pravda, které nelze skrýt. Doufám, že Libanon bude s pomocí mezinárodního společenství pokračovat cestou „znovuzrození“ a zůstane věrný svému poslání – totiž být zemí pokoje a pluralismu, v níž bratrsky žijí různá náboženská společenství“.

Na závěr audience František pozdravil poutníky z Polska, kterým poděkoval za jejich podporu v modlitbě během cesty do Kanady, a připomněl, že v srpnu mnoho polských věřících putuje do svatyně na Jasné Hoře a do dalších mariánských svatyní. Proto je pověřil zvláštním posláním:

„Prosím vás, abyste námahu těchto poutí nabízeli také za církev, za mír ve světě, a zejména na Ukrajině“.

Na závěr dnešní katecheze papež František také pozdravil děti, které se účastní letní oratoře pořádané za vatikánskými hradbami pro potomky zaměstnanců Svatého stolce:

„Zdravím děti, které se ve Vatikánu účastní Letního centra mládeže. Dosud mlčely a je pochopitelné, že se nyní ozývají v doprovodu svých rodičů a animátorů, kterým děkuji za jejich vzácnou práci. Chtěl bych poděkovat otci Francovi, který jako dobrý salesián dokázal zasít tuto setbu a uvedl do života tento letní tábor, který se letos koná už třetím rokem.“

Tato papežova slova na závěr generální audience v aule Pavla VI. tak ocenila a přivedla k dojetí otce Franca Fontanu, vatikánského kaplana a koordinátora celé iniciativy určené vatikánským laickým zaměstnancům, která již tři roky v letním období přijímá děti různých věkových skupin.  Letní středisko, které se rovněž vyznačuje chvílemi modlitby a rozjímání, se koná uvnitř Vatikánu ve vyhrazených prostorách vybavených pro rekreační a sportovní aktivity.

Papež František Promluvy papeže Františka

image:Image Bratr František
Bratr František Gerhard Mester
image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek
image:Image Kdo věří, není nikdy sám
Kdo věří, není nikdy sám Saverio Gaeta, Georg Gänswein
image:Image Doprovázet, rozlišovat a integrovat