Papež: Spiritualita Charlese de Foucauld mi pomohla v dozrávání i krizích

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Datum publikace18. 5. 2022, 17.02

Vatikán. Před dnešní generální audiencí papež František v salonku auly Pavla VI. přijel členy sdružení, nazvaného Duchovní rodina Charlese de Foucauld. Tato asociace, založená v padesátých letech minulého století, propojuje skupiny, kongregace a fraternity, které se inspirují spiritualitou právě kanonizovaného „bratra Karla“. Dnes se k ní hlásí více než třináct tisíc lidí po celém světě.

image:Image 12/source/orig/11678_8588_0_844.jpeg

Papež při setkání označil Charlese de Foucauld za proroka naší doby, který osvětlil podstatu a univerzalitu víry na dvou prostých slovech, jež vše vystihují: “Iesus – Caritas”.

„Také vám přeji, abyste si jako bratr Karel nadále představovali Ježíše, jak kráčí mezi lidmi, vykonává namáhavou práci, prožívá rodinnou a městskou každodennost. Jak Pána těší, když jej následujeme po cestě nepatrnosti, pokory a sdílení s chudými lidmi“, prohlásil papež a dodal: „Také jako církev se potřebujeme vrátit k tomu podstatnému a nebloudit v podružnostech za rizika, že ztratíme ze zřetele prostou čirost evangelia.“ Co se týče univerzality, nový světec Charles de Foucauld prožíval své křesťanství jako bratr všech, počínaje těmi nejmenšími.

„Jeho cílem nebylo druhé obracet, ale prožívat zdarma darovanou Boží lásku tím, že uskutečňoval apoštolát dobra.“

Na závěr papež poděkoval sv. Charlesi de Foucauld, jehož „spiritualita mu velice prospěla, když studoval teologii, v čase dozrávání, ale také v čase krize“:

„Opakovaně jsem četl jeho spisy, které mi pomohly překonat krizi a vydat se cestou prostšího, méně pelagiánského křesťanství, bližšího Pánu,“ vyznal papež při dnešním setkání s duchovní rodinou Charlese de Foucauld.

Papež František Světci dneška Svědectví

image:Image Vězeňské zdi kdyby promluvily