Papež: Synoda otevře dveře těm, kdo stojí mimo církev

Autor: Salvatore Cernuzio Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Videa a podcasty
Datum publikace3. 10. 2022, 16.15

Rok po jejím zahájení věnoval František videoposelství s modlitebními úmysly na měsíc říjen synodální cestě, která nyní začíná svou kontinentální fázi: "Nejde o shromažďování názorů nebo vytváření parlamentu, jde o naslouchání a modlitbu. Bez modlitby nebude synoda."

Nejedná se o anketu, ani o sbírku názorů, natož o parlament, ale o příležitost společně se modlit, jít "stejným směrem" a především "otevřít dveře těm, kteří stojí mimo církev". Rok od jejího papež František staví synodální cestu do centra svého videoposelství k říjnovým modlitebním úmyslům. Je to cesta, která po diecézní fázi, tj. po konzultacích mezi diecézemi, biskupskými konferencemi a celým Božím lidem, směřuje ke kontinentální fázi, druhé fázi před velkým shromážděním, které se bude konat v říjnu 2023 ve Vatikánu.

Kráčíme společně

„Co znamená "tvořit synodu"? Znamená to jít společně. V řečtině to znamená "jít spolu" a jít stejným směrem.“

To je to, říká papež ve španělštině v přibližně dvouminutovém videu, které bylo přeloženo do 23 jazyků a o němž informoval tisk ve 114 zemích, co "Bůh očekává od církve třetího tisíciletí". Obnovuje vědomí, že jsme lidé na cestě a že ji musíme absolvovat společně.

Naslouchání, více než slyšení

Církev s tímto synodálním stylem se stává "církví naslouchající, která ví, že naslouchání je víc než slyšení", říká dále papež, zatímco se míhají obrazy žen, mužů, mladých lidí, starých lidí, řeholníků, řeholnic, rodin procházejících různými místy světa.

Papež doufá, že naslouchání je vzájemné vnímání "v naší různosti", aby se "otevřely dveře těm, kteří jsou mimo církev".

„Nejde o shromažďování názorů ani o vytvoření parlamentu. Synoda není anketa, jde o naslouchání protagonistovi, kterým je Duch svatý, jde o modlitbu. Bez modlitby nebude synoda.“

Církev blízkosti

Využijme tedy této příležitosti, abychom "byli církví blízkosti, což je Boží styl: blízkost". V posledních okamžicích videoposelství papež děkuje "Božímu lidu, který svým pozorným nasloucháním prochází synodální cestou".

„Modleme se, aby církev, věrná evangeliu a odvážná v jeho hlásání, stále více žila synodalitou a byla místem solidarity, bratrství a přijetí.“

Fornos: je třeba naslouchat, vést dialog a rozlišovat

"Aby byla současná synodální cesta skutečným duchovním procesem, je třeba naslouchat, vést dialog, modlit se a rozlišovat. Bez modlitby není rozlišování", komentuje otec Frédéric Fornos SJ, ředitel Celosvětové sítě modlitby s papežem, a připomíná, že František navíc při středeční generální audienci zahájil cyklus katechezí o rozlišování. "Bez modlitby," zdůraznil jezuita, "lze sdílet krásné úvahy a zkušenosti, ale těžko lze naslouchat Duchu svatému, hlavnímu aktérovi synody."

Kontinentální fáze synodální cesty

Modlitební úmysl papeže Františka přichází v důležitém okamžiku synodální cesty, která začala v roce 2021 a skončí v roce 2023: po skončení úvodní fáze, v níž jednotlivé církve, biskupské konference a další církevní skutečnosti uvažovaly na základě přípravného dokumentu zaslaného Římem, začíná kontinentální fáze, která klade důraz na naslouchání, rozlišování a dialog na regionální úrovni, přičemž se vychází z příspěvků jednotlivých církví. V minulých dnech se ve Frascati sešla skupina odborníků, aby prozkoumala různé zprávy z této velké konzultace "Božího lidu" a vypracovala návrh dokumentu pro kontinentální fázi. Včera, v neděli 2. října, byl dokument předán papeži na soukromé audienci za účasti asi padesáti expertů.

Synoda 2021–2024 Papež František Apoštolát modlitby

image:Image 365 dní s Benediktem XVI.
365 dní s Benediktem XVI. Joseph Ratzinger, Benedikt XVI.
image:Image O společnosti a politice
O společnosti a politice papež František, Dominique Wolton
image:Image Bratr František
Bratr František Gerhard Mester