Papež: v boji proti obchodu s lidmi podporujte odpovědné využívání technologií a sociálních sítí

Autor: Antonella Palermo Zdroj:Vatican NewsVatican News
Datum publikace19. 5. 2022, 13.21

Ve svém projevu k účastníkům mezinárodní konference sdružení Santa Marta Group, která se zabývá bojem proti moderním formám otroctví, František vyzývá k obnovení etické vize politického, ekonomického a sociálního života, která by nebyla zaměřena na zisk, ale na lidi. Upozorňuje na potřebu podporovat oběti trestných činů, které jsou příliš často zapomenuty a zbaveny možnosti vyjádřit se.

image:Image 12/source/orig/11716_8612_0_844.jpeg

Mezi mnoha audiencemi, které papež František v tento rušný den ve Vatikánu absolvoval, byla i ta dopolední s účastníky mezinárodní konference skupiny Santa Marta Group, která sdružuje vedoucí představitele různých vládních, občanských a náboženských organizací, aby vzájemně sdíleli dovednosti, zkušenosti a osvědčené postupy s cílem předcházet obchodování s lidmi a moderním formám otroctví a bojovat proti nim. Ve svém projevu k nim papež zopakoval, že je třeba i nadále pomáhat obětem tohoto jevu v procesu uzdravování a obnovy sebeúcty.

Obnova etické vize politického, hospodářského a společenského života

Papež označil za "zločinné aktivity" ty, které fungují ve složitém mechanismu obchodování s lidmi ve světě - jev, který považuje za skutečnou "metlu" - a které "porušují důstojnost a práva mužů, žen a dětí" s "trvalými dopady na jednotlivé oběti i na společnost obecně". Těm, kteří se je snaží vymýtit, patří jeho dík. Francis připomíná zejména to, že skupina Santa Marta se v letech od svého založení věnovala podpoře stále lepšího porozumění rozsahu a povaze obchodování s lidmi a posilování spolupráce na mezinárodní, národní a místní úrovni s cílem "najít účinné způsoby" boje proti němu. Doufá, že se obětem dostane potřebné péče, a to jak fyzické, tak duchovní.

“Moderní formy otroctví se bohužel stále šíří, a to i v nejrozvinutějších oblastech světa. Doufám, že boj proti obchodování s lidmi bude také více zohledňovat řadu širších skutečností, jako je odpovědné využívání technologií a sociálních médií a potřeba obnovené etické vize politického, hospodářského a společenského života, která se nebude zaměřovat na zisk, ale na lidi.”

Oběti obchodování s lidmi nemají hlas

"Je nezbytně nutné," zdůrazňuje papež, "podporovat, doprovázet a znovu integrovat oběti obchodování s lidmi do našich společenství a pomáhat jim v procesu uzdravování a obnovy jejich sebeúcty." Nezastírá, že jde o "opravdu těžký úkol", a proto ujišťuje, že je třeba vytrvat v prosazování Bohem dané důstojnosti každého člověka a v obraně základních lidských práv. Dodává také, že oběti obchodování s lidmi jsou příliš často zapomínány a nemají žádný hlas.

“Církev je vždy vděčná za každý projev bratrské lásky a péče o všechny zotročené a vykořisťované, protože tak se zviditelňuje Boží milosrdenství a posiluje a obnovuje se struktura společnosti. Ještě jednou vám děkuji za vaši obětavost a spolupráci v této důležité oblasti.”

(pb)

Papež František

image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Impulzy papeže Františka