Papež: Zasedání synody o synodalitě budou dvě

Autor: Benedetta Capelli Zdroj:Vatican NewsVatican News
Datum publikace16. 10. 2022, 14.47

Na závěr nedělní polední modlitby Anděl Páně 16. října papež František oznámil, že plody synodální cesty jsou četné, a proto je třeba, aby dozrály. Z toho důvodu rozhodl uspořádat dvě zasedání řádného generálního shromáždění biskupské synody na téma "Za synodální církev: společenství, účast, poslání", a to: v říjnu 2023 a v říjnu 2024.

image:Image 18/source/orig/17828_logo-cz-2.jpeg

Synodální cesta církve leží Františkovi na srdci, ale vyžaduje "nespěchat". Zdůraznil to na závěr modlitby Anděl Páně na Svatopetrském náměstí a připomněl, že 10. října loňského roku byla zahájena první fáze 16. řádného generálního shromáždění biskupské synody na téma "Za synodální církev: společenství, účast, poslání". "Od té doby," vysvětluje, "probíhá v jednotlivých církvích první fáze synody, naslouchání a rozlišování. Plody zahájeného synodálního procesu jsou četné" a to vyžaduje čas na dozrání.

"Proto jsem rozhodl, že toto synodální shromáždění se bude konat ve dvou zasedáních, abychom měli delší čas na rozvažování. První od 4. do 29. října 2023 a druhé v říjnu 2024. Věřím, že toto rozhodnutí podpoří chápání synodality jako konstitutivního rozměru církve a pomůže všem, aby ji žili jako bratři a sestry svědčící o radosti evangelia."

"Cesta v cestě"

V komuniké, které dnes vydal generální sekretariát synody, se vysvětluje, že "papež František se odvolává na apoštolskou konstituci Episcopalis Communio, která s touto možností počítá" v článku 3. "Toto rozhodnutí," píše se v něm, "vychází z přání, aby téma synodální církve bylo vzhledem ke své šíři a významu předmětem delšího rozlišování nejen členů synodálního shromáždění, ale celé církve. Je to rozhodnutí "v návaznosti na současnou synodální cestu". "Synoda," píše se v komuniké, "není událostí, ale procesem, v němž je celý Boží lid povolán ke společnému směřování k tomu, co mu Duch svatý pomáhá rozpoznat jako Pánovu vůli pro jeho církev. Řádné generální shromáždění biskupské synody proto bude mít také procesní rozměr a bude se koncipovat jako "cesta v cestě", aby podpořilo zralejší reflexi pro větší dobro církve."

Naslouchání a rozlišování

Generální sekretariát synody také oznamuje, že v nadcházejících týdnech budou přesněji vymezeny termíny obou zasedání 16. řádného generálního shromáždění biskupské synody a čas mezi nimi. "Tento proces naslouchání," píše se v něm, "zahájily v roce 2021 místní církve, tedy Boží lid shromážděný kolem svých pastýřů; oslovil také biskupské konference a synody východních katolických církví. Až 112 ze 114 biskupských konferencí a všechny východní katolické církve provedly rozlišování na základě toho, co vzešlo z jednotlivých církví. Nyní bude pokračovat kontinentální etapou, která vyvrcholí slavením kontinentálních synodálních shromáždění v období od ledna do března 2023, která budou svolána, aby zhodnotila vykonanou cestu, pokračovala v naslouchání a rozlišování na základě dokumentu kontinentální etapy a v souladu se sociokulturními specifiky příslušných regionů s cílem uskutečnit závěrečný krok na této duchovní cestě."

Synoda 2021–2024 Papež František Promluvy papeže Františka

image:Image Bratr František + Člověk František
Bratr František + Člověk František Gerhard Mester
image:Image Kdo věří, není nikdy sám
Kdo věří, není nikdy sám Saverio Gaeta, Georg Gänswein
image:Image Bratr František
Bratr František Gerhard Mester
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.