Papežův duet s Bonem: Péče o společný domov si žádá poezii a ženskou kuráž

Autor: papež František Zdroj:Vatican NewsVatican News
Datum publikace20. 5. 2022, 12.36

Papež František se ve čtvrtečním podvečeru zúčastnil zahájení Školy Laudato si´, iniciativy zorganizované Mezinárodním výchovným hnutím Scholas Occurrentes pro zhruba padesát studentů z Evropy a Latinské Ameriky, kteří v letošním roce rozvíjejí sociálně-ekologické projekty zaměřené na péči o společný domov.

image:Image 12/source/orig/11795_8640_0_844.jpeg

Během slavnostního setkání prokládaného hudebními a tanečními vstupy vystoupily různé osobnosti občanské společnosti a také představitelé sportu, kultury, umění i technologií ze zemí, ve kterých hnutí Scholas Occurrentes rozvíjí svou činnost. Jedním z přednášejících, kteří se účastní této školy „Laudato si´“, je rovněž frontman skupiny U2 Bono Vox. Právě Bono s papežem diskutoval o schopnostech ženy, měnících svět a tím i péči o naši planetu.

Bono Vox:

„V kampani OSN je vzdělávání žen důležitým tématem. Chtěl bych se vás zeptat, zda ona obrovská moc, jíž se ženy podílejí na změnách ve světě, je rovněž uschopňuje ke změnám v péči o naši planetu“.

Papež František:

„Běžně mluvíme o matce Zemi – nikoli otci, takže je to zřejmé, velice jasné. Kromě toho, jak jsem vám před chvílí již řekl, od onoho večera s jablkem převzaly ženy vedení“.

Odpověděl František a vyslechl otázku jedné z účastnic školy, kterou zajímalo, proč si papež vybral právě Scholas Occurrentes k tomu, aby prosazoval do praxe enyckliku Laudato si’.

Papež František:

„Pokud má Laudato si’ vstoupit v platnost, jsou zapotřebí poezie a odvaha. Nebojácnému, poetickému životu se ale člověk nenaučí v knihách, nýbrž tím, že riskuje, kontempluje přírodu a bojuje. Jak opakuji, povoláním ženy je dávat život a nést ho dál, a organizace Scholas má totéž poslání. Jedná se totiž o přežití. Přichází mi na mysl verš z jedné poezie, v níž se dítě ptá matky, proč už řeka nezpívá? Bránit přírodu znamená chránit poezii stvoření, harmonii. Je to boj za harmonii, o které toho ženy vědí mnohem více než muži“,

Řekl papež a rozloučil se s mladými lidmi zvláštním požehnáním:

„Z celého srdce žehnám veškeré vaší vůli a vašim srdcím. Prosím Pána, aby mi požehnal a aby toho požehnání skanulo jako rosa do vašich životů, zůrodnilo je, inspirovalo, dodalo jim odvahu a odňalo strach, aby dokázaly přesáhnout vše, co je společensky korektní – omluvte ten výraz. Poezie jde totiž ještě dál. Seberte kuráž a jděte vpřed. Kéž vám Bůh žehná!“

Přeložila: Jana Gruberová

Papež František Život z víry Osobnosti

image:Image Nic než důvěra
Nic než důvěra papež František