Patriarcha Sako varuje před riziky politického tsunami v Iráku

Autor: Lisa Zengarini Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 8. 2022, 13.49

Hlava chaldejské církve vyjadřuje znepokojení nad politickou patovou situací, kvůli níž Irák již téměř 10 měsíců nemá zvolenou vládu, zatímco v hlavním městě Bagdádu pokračují soupeřící demonstrace.

image:Image 15/source/orig/14885_12067_0_844.jpeg

V době, kdy v Iráku stále roste napětí kvůli tomu, že se po téměř deseti měsících povolební patové situace nepodařilo sestavit vládu, se kardinál Louis Raphael Sako připojil k odstupujícímu premiérovi Mustafovi al-Kadhimu a dalším iráckým představitelům a vyzval k celonárodnímu dialogu.

Hlava chaldejské církve varovala, že země je na pokraji toho, co nazval "tsunami".

Soupeřící demonstrace v Bagdádu

Irák je od voleb 10. října 2021, které vyhrálo Sadristické hnutí vedené mocným šíitským duchovním Muqtadou al-Sadrem, bez nové zvolené vlády.

Nepokoje se rozhořely poté, co populistický vůdce stáhl všechny své zákonodárce z parlamentu po neúspěšném pokusu o sestavení vlády, z níž byl vyloučen konkurenční šíitský Koordinační rámec, který sdružuje strany a milice většinou napojené na Írán.

Od té doby vyvíjí al-Sadr prostřednictvím svých stoupenců politický tlak, který brání jeho rivalům, včetně bývalého premiéra Núrího al-Málikího, v sestavení alternativní vlády.

Napětí vzrostlo minulý týden, kdy tisíce al-Sadrových stoupenců vtrhly do opevněné bagdádské Zelené zóny, kde se nacházejí vládní budovy a zahraniční mise, a obsadily budovu parlamentu v reakci na pokusy jeho šíitských rivalů sestavit vládu s kandidáty na premiéra, proti nimž se postavil. Proíránské šíitské skupiny uspořádaly v okolí protidemonstrace.

Ve středu v televizním projevu z Nadžafu al-Sadr vyzval své příznivce, aby pokračovali v blokádě uvnitř parlamentu, dokud nebudou splněny jeho požadavky, mezi něž patří rozpuštění parlamentu a předčasné volby.

Sako: situace je děsivá

V souvislosti s pokračující konfrontací patriarcha Sako vyzval všechny politické strany, aby vytvořily "národní jednací stůl", a varoval, že pokračující politická patová situace bude mít pro všechny neblahé důsledky.

Ve výzvě zveřejněné z jeho letní rezidence v Ankavě na předměstí Erbílu patriarcha poznamenal, že situace je "rozpálená do běla" a "děsivá" a že "nelze tolerovat další odklady".

"Političtí představitelé a také náboženské autority musí situaci napravit, než nás všechny smete tsunami," řekl.

Selhání systému kvót

Kardinál Sako dále poukázal na naléhavou potřebu odstranit základní strukturální příčiny přetrvávajícího chaosu v zemi a především uznat selhání politického systému zavedeného v roce 2003 po invazi vedené Spojenými státy, která svrhla Saddáma Husajse, podle něhož je moc rozdělována na etnicko-sektářském základě.

Kvótní systém vyžaduje, aby hlava státu byla vybírána z řad kurdských politických představitelů, zatímco předseda parlamentu musí být sunnita a premiér šíita.

Mnoho Iráčanů jej viní z endemické korupce a nefunkčnosti, které již léta brání jakémukoli významnému pokroku, a to navzdory iráckému ropnému bohatství a relativnímu míru po porážce teroristické skupiny ISIL v roce 2017.

Sektářský přístup vedl k nespravedlnosti a korupci

Sektářský přístup a systém kvót - řekl chaldejský patriarcha - přinesly "korupci a nespravedlnost".

Podle kardinála Saka je proto nutné najít "nové přístupy a nové cesty" k vytvoření efektivního politického systému, v němž budou instituce sloužit lidem, a nikoliv stranickým zájmům.

Život z víry

image:Image Církev v době pandemie
Církev v době pandemie Michal Opatrný, Karel Šimr
image:Image Proč chodit do kostela?
Proč chodit do kostela? Timothy Radcliffe
image:Image Duchovní koučink