Pokoj na zemi lidem dobré vůle – zveřejněn program, motto a logo apoštolské cesty do Bahrajnu

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Datum publikace6. 10. 2022, 12.42

Svatý stolec dnes zveřejnil podrobný program, motto a logo apoštolské cesty papeže Františka do Bahrajnu v Perském zálivu. Uskuteční se u příležitosti tamního „Fóra pro dialog: Východ a Západ pro lidské soužití“ (Bahrain Forum for Dialogue: East and West for Human Coexistence), které v Království Bahrajn proběhne 3. až 6. listopadu.

image:Image 18/source/orig/17418_14843_0_844.jpeg

Na pozvání krále Hamada přijede papež František začátkem listopadu do Bahrajnu, který je domovem nejpočetnější katolické církve na Arabském poloostrově. František bude prvním papežem, který navštíví tuto převážně muslimskou zemi v Arabském zálivu. Svatý stolec dnes zveřejnil podrobný program této třídenní cesty:

Čtvrtek, 3.listopadu 2022

ŘÍM – AWALI

09:30  Odlet z mezinárodního letiště Řím/Fiumicino do Awali

16:45  Přílet na leteckou základnu Sakhir Air Base v Awali

16:45  Oficiální přivítání

17:30  Zdvořilostní návštěva Jeho Veličenstva bahrajnského krále v paláci Sakhir Royal Palace

18:10  Uvítací ceremoniál na nádvoří paláce Sakhir Royal Palace

18:30  Setkání se státními představiteli, zástupci občanské společnosti a diplomatickým sborem – promluva Svatého otce

Pátek, 4. listopadu 2022

AWALI

10:00  Závěr bahrajnského „Fóra pro dialog: Východ a Západ pro lidské soužití“ na náměstí Al-Fida' v paláci Sakhir Royal Palace promluva Svatého otce

16:00  Soukromé setkání s velkým imámem Al-Azhar v papežské rezidenci v komplexu paláce Sakhir Royal Palace

16:30  Setkání se členy Muslimské rady starších v mešitě téhož paláce Sakhir Royal Palace promluva Svatého otce

17:45  Ekumenické setkání a modlitba za mír v katedrále Panny Marie, Královny Arábie – promluva Svatého otce

Sobota, 5. listopadu 2022

AWALI

08:30  Mše svatá na stadionu Bahrain National Stadiumhomilie Svatého otce

17:00  Setkání s mladými lidmi ve škole Nejsvětějšího Srdce – promluva Svatého otce

Neděle, 6. listopadu 2022

AWALI – MANAMA – AWALI – ROMA

09:30  Modlitební setkání a modlitba Anděl Páně s biskupy, kněžími, zasvěcenými osobami, seminaristy a pastoračními pracovníky v kostele Nejsvětějšího Srdce v bahrajnském hlavním městě Manamě – promluva Svatého otce, Anděl Páně

12:30  Rozlučkový ceremoniál na letecké bázi Sakhir Air Base v Awali

13:00  Odlet ze Sakhir Air Base do Říma

17:00  Přílet na letiště Řím/Fiumicino

Motto cesty: „Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem, v kterých má zalíbení!“

Logo příští apoštolské cesty tvoří vlajky Bahrajnského království a Svatého stolce, které jsou stylizovány jako dvě dlaně otevřené směrem k Bohu a symbolizují úsilí lidí a národů o setkávání v duchu otevřenosti, bez předsudků, jako „bratři a sestry“. Plodem takového bratrského setkání je dar míru, který symbolizuje olivová ratolest zobrazená uprostřed těchto „dvou dlaní“.

Nápis „Papež František“ v modré barvě naznačuje, že apoštolská cesta je svěřena přímluvě Panny Marie, uctívané pod titulem Panny Marie Arabské, zejména ve stejnojmenné katedrále, která je darem Bahrajnského království katolické církvi v zemi.

Motto návštěvy „Pokoj na zemi lidem dobré vůle“ je inspirováno slovy, která zpívají andělé v příběhu o Pánově narození v Lukášově evangeliu (srov. Lk 2,14).

Papežské cesty

image:Image Benedikt XVI. - Život (slovensky)
Benedikt XVI. - Život (slovensky) Peter Seewald
image:Image Všichni jsme misionáři
Všichni jsme misionáři papež František, Giovanni Valente
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
image:Image Nic než důvěra
Nic než důvěra papež František