Průvodu s palladiem země české se dnes v Praze zúčastnily desítky lidí

Zdroj:Česká tisková kancelářČeská tisková kancelář
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace27. 9. 2022, 16.01

Desítky věřících se dnes v Praze zúčastnily tradičního průvodu s palladiem země české. Gotický reliéf madony s Ježíškem patří k symbolům české státnosti a je mu připisována ochranná moc pro země české. Slavnostní událost začala v poledne ve svatojiřské bazilice na Pražském hradě mší ke cti svaté Ludmily a svatého Václava. Procesí, které se během odpoledne zastaví u několika pražských chrámů, by mělo kolem 17:00 dorazit k soše svatého Václava na Václavském náměstí. Hlavním pořadatelem je Hnutí duchovní obnovy národa.

image:Image 17/source/orig/16985_309425042-10160172461911678-5812670053749009244-n.jpg

Procesí, v čele s duchovním Jiřím Koníčkem, vyšlo ze svatojiřské baziliky krátce po 13:00. Poté zazněla modlitba za prezidenta Miloše Zemana a politické činitele. Následně průvod zamířil do katedrály svatého Víta, kde se lidé pomodlili u hrobu svatého Václava ve Svatováclavské kapli. Z chrámu procesí zamířilo na Hradčanské náměstí, kde věřícím požehnal pražský arcibiskup Jan Graubner.

Věřící později také uctili Pražské Jezulátko v kostele Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici a pokračovali do kostela svatého Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí. Tam se pomodlí ke svaté Anežce České. Dalšími zastávkami budou kaple Staroměstské radnice a kostel Matky Boží před Týnem, kde uctí milostný obraz Panny Marie Rynecké. Po 16:45 pak na Václavském náměstí zazní modlitba za národ u sochy svatého Václava na Václavském náměstí.

Palladium země České neboli Staroboleslavské palladium pochází patrně až z 80. let 14. století, legendami však bylo svázáno se svatou Ludmilou, svatým Václavem, ale i s dalšími zemskými patrony - svatými Cyrilem a Metodějem, svatým Vojtěchem či se svatým Janem Nepomuckým. Palladium, které podle legend svatý Václav nosil po celý svůj život na prsou, je dnes trvale umístěno ve Staré Boleslavi a vystavuje se pouze výjimečně. Pražské procesí neslo jeho kopii. Ochranný štít palladium provázel podle katolické tradice svatého Václava, když se vydával z Pražského hradu k dojednání smíru s nepřáteli, k ochraně Prahy a zajištění pokoje v českých zemích.

sar snm

Život z víry Světci dneška

image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František