Řeholník bez kněžského svěcení se může stát představeným řeholního institutu

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Datum publikace18. 5. 2022, 17.04

Papež František změnil normy při volbě představených instutů zasvěceného života. Papežovo rozhodnutí je obsažené v reskriptu platném od dnešního dne: Dikasterium pro zasvěcený život bude mít možnost posuzovat jednotlivé případy podle vlastního uvážení.

image:Image 12/source/orig/11680_8590_0_844.jpeg

Papež František dnes udělil Kongregaci pro instituty zasvěceného života a společnosti apoštolského života pravomoc povolit – dle vlastního uvážení a v jednotlivých případech – volbu neklerického vedení v klerických řeholních institutech papežského práva a v klerických společnostech apoštolského života papežského práva latinské církve, a to jako výjimku z kánonu 588 Kodexu kanonického práva.

Tento kánon totiž říká: „Stav zasvěceného života není ze své přirozenosti ani klerický ani laický. Institut se nazývá klerický, jestliže svým cílem nebo úmyslem zakladatele nebo na základě právoplatné tradice má klerické vedení, koná službu posvátného kněžství a jako takový je uznáván církevní autoritou“.

Papež rozhodl, že představeným řeholního institutu se nyní může stát i řeholník bez kněžského svěcení, v mnoha kongregacích běžně nazývaný frátr, a to za předpokladu, že nebude dotčen kánon 134 § 1 kanonického práva (který definuje, koho je obvykle třeba považovat za ordináře a vyšší představené klerických řeholních institutů papežského práva a klerických společností apoštolského života papežského práva).

Papež František Život z víry Spiritualita

image:Image Kalvárie a mše svatá
Kalvárie a mše svatá Fulton Sheen
image:Image Fatima - naše naděje
Fatima - naše naděje
image:Image Povoláním člověk
Povoláním člověk Karel Satoria
image:Image Běžte za Josefem!
Běžte za Josefem! Pavel Ambros