Rekordní počet poutníků v Santiagu de Compostela

Autor: Anna Poce Zdroj:Vatican NewsVatican News
Datum publikace4. 8. 2022, 13.46

Santiago de Compostela se od středy 3. až do 7. srpna připravuje na přivítání Evropské pouti mládeže (Pej 2022), která k hrobu apoštola Jakuba přivede dvanáct tisíc poutníků. Počet poutníků na svatojakubské stezce letos láme rekordy.

image:Image 15/source/orig/14840_12014_0_844.jpeg

V neděli 24. července, v předvečer svátku apoštola sv. Jakuba, patrona Španělska a Galicie, překročila compostelská poutní kancelář (Oficina del Peregrino) hranici dvou set tisíc potvrzení o vykonané pouti k Jakubovu hrobu. Je to poprvé v historii, kdy bylo této hodnoty dosaženo před koncem srpna. Ještě nikdy nepřišlo do hlavního města autonomní oblasti Galicie v tomto ročním období tolik poutníků.

Rekordní počet poutníků

Jak píše místní tisk, předseda autonomní oblasti (Xunta de Galicia) Alfonso Rueda na obvyklé tiskové konferenci, která se konala před několika dny a po zasedání správní rady, oznámil rekordní počet poutníků, kteří letos v létě přišli po Poutní cestě do Santiaga. V odpovědi na dotazy novinářů Rueda uvedl, že v červenci bylo vydáno „téměř o 10 000 Compostel (oficiální název potvrzení o vykonání pouti)“ více než v srpnu 2019, což je rekordní počet. Vše nasvědčuje tomu, že „i letošní srpen bude rekordním měsícem, a to nejen pro Poutní cestu do Santiaga, ale také ve všech dalších sektorech turistiky,“ zdůraznil španělský politik.

Poutní cestu dosud absolvovalo 218 963 poutníků, tedy zatím nevídaný počet. Většinu návštěvníků tvoří Španělé (45 379). K apoštolovu hrobu dále putovali zahraniční poutníci ze Spojených států (3 547), Itálie (3 417) a Německa (2 059).

Pouť evropské mládeže

Od středy se v hlavním městě autonomní oblasti Galicie koná Evropská pouť mládeže (Pej 2022). Tuto akci představili pomocný biskup Francisco José Prieto Fernández a Raúl Tinajero, který řídí komisi Španělské biskupské konference pro službu mládeži.

Mons. Prieto ve svém projevu vyjádřil naději, že Santiago de Compostela se projeví jako „pohostinné město“ pro 12 000 poutníků, kteří projdou jeho ulicemi, zatímco Tinajero, který vyzdvihl přípravné práce, jež probíhaly v posledních dvou letech, poděkoval arcidiecézi a všem, kteří se budou o tyto mladé poutníky starat. Na přijetí mladých Evropanů v apoštolově městě se již podílí více než 400 dobrovolníků. Tinajero vysvětlil, že tyto dny budou věnovány „sdílení a oslavě“ ve dvaceti městských kostelech. Během této zkušenosti bude kladen velký důraz na doprovázení a rozlišování povolání, které navždy zůstane v srdcích mladých lidí. „Ptají se sami sebe, co chtějí dělat, až dospějí, a my víme, že dnešní svět je složitý,“ prohlásil Tinajero. „Proto jsme pro ně vytvořili tzv. Nádvoří povolání, kde najdou blízkost a přijetí.“

Život z víry

image:Image Majdan a řeckokatolíci na Ukrajině