Sedmé Litomyšlské dny barokní tradice osladí med

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Domácí
Datum publikace4. 8. 2022, 13.39

Ve dnech 14. až 18. srpna opět východočeskou Litomyšl pohltí baroko. Bude se konat sedmý ročník duchovně-kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, který chce zprostředkovat dědictví barokní doby v co možná nejširším možném záběru. I o to se pokusí letošní pětidenní program, během kterého jsou připraveny akce nejrůznějšího druhu – hudební i duchovní, přednášky nebo dětská hra.

image:Image 15/source/orig/14834_tjfoto-53.jpg
Foto: Tereza Jiroušková (http://www.baroknilitomysl.cz)

V neděli 14. srpna, v předvečer v baroku tak oblíbené slavnosti Nanebevzetí Panny Marie, zahájí program festivalu slavnostní latinské mariánské nešpory v piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže. Při této příležitosti zahraje a zazpívá skladby Adama Michny z Otradovic soubor Ritornello pod vedením Michaela Pospíšila. V pondělí 15. srpna čekají návštěvníky Mariánské příběhy v Mariánské ulici (mj. v prostoru parku 1ar(t) od Josefa Pleskota), které formou dramaticko-hudební streetartové akce převyprávějí dějiny spásy.

Uprostřed festivalu, v úterý 16. a ve středu 17. srpna, je připravena dvojice přednášek. Tématem první z nich bude včelaření v době pozdního baroka a nastupujícího osvícenství a přednášet bude PhDr. Marie Šotolová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Přednáška se koná ve spolupráci s Českým svazem včelařů, ZO Litomyšl, který pro tuto příležitost připravil i malou ochutnávku medu z produkce místních včelařů. Při druhé přednášce, kterou spolupořádá Městská galerie Litomyšl, představí restaurátor Jan Tomíček z Brna techniku umělého mramoru, tzv. scagliolu, hojně oblíbeného v době baroka. Vyvrcholením letošního programu pak bude ve čtvrtek 18. srpna slavnostní koncert v kostele Povýšení sv. Kříže, na kterém zazní Loutna česká, legendární písňový cyklus génia českého baroka Adama Michny z Otradovic, v podání Pavly Stratílkové, Veroniky Kladivové, Jiřiny Marešové a Miloslava Študenta.

Ani v letošním roce jsme nezapomněli na ty nejmenší fanoušky baroka, pro které je opět připravena dětská soutěž o drobné ceny. Soutěž bude probíhat formou plnění úkolů v pracovním listu, který bude k dispozici několik dní před začátkem festivalu na našem facebooku. Sedmý ročník Litomyšlských dní barokní tradice se koná pod záštitou Ministerstva kultury ČR, České biskupské konference, náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka a starosty Města Litomyšl Daniela Brýdla.

Více informací a kompletní program naleznete ZDE.

image:Image Pietas Austriaca
Pietas Austriaca Anna Corethová
image:Image Raduj se, konej dobro a nech vrabce štěbetat
Raduj se, konej dobro a nech vrabce štěbetat Jan Bradna