Solidarita s nikaragujskou církví po útocích na svobodu projevu

Autor: Giancarlo La Vella Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 8. 2022, 13.50

Nikaragujská církev se dnes, v den liturgické památky sv. Dominika, spojuje v modlitbě růžence u příležitosti Národního mariánského kongresu, který podporuje Nikaragujská biskupská konference. V minulých dnech bylo v této latinskoamerické zemi uzavřeno několik katolických rozhlasových stanic. Toto rozhodnutí, proti němuž se ozvaly mezinárodní protesty, navazuje na nařízení z minulého měsíce o vyhoštění Misionářek lásky Matky Terezy a dalších nevládních organizací.

image:Image 15/source/orig/14912_12097_0_844.jpeg

Nikaragujský Institut telekomunikací a poštovních služeb oznámil 1. srpna uzavření rádia Hermanos v diecézi Matagalpa. Zaměstnanci Institutu se osobně dostavili do sídla této rozhlasové stanice, aby jí sdělili rozhodnutí o ukončení vysílání. Prakticky vypršela platnost vysílací licence Radia Hermanos, což je důvodem přijatého opatření. Avšak v prohlášení místní církve se zdůrazňuje, že v roce 2016 biskup Rolando José Alvarez osobně předložil potřebnou dokumentaci pro obnovení licence. Kromě této nejstarší katolické rozhlasové stanice v Matagalpě byly cenzurovány také další (Radio Católica de Sébaco, Radio Nuestra Señora de Lourdes, La Dalia, Radio Alliens de San Dionisio, Radio Monte Carmelo de Río Blanco, Radio San José de Matiguas a Radio Santa Lucía de Ciudad Darío).

Latinskoameričtí biskupové odsuzují pronásledování církve ze strany vlády

Rada episkopátů Latinské Ameriky a Karibiku (CELAM) vyjadřuje solidaritu se všemi obyvateli Nikaraguy: biskupy, kněžími, řeholníky a řeholnicemi, laiky a laičkami, kteří čelí neustálým útokům vládních orgánů. V poselství, které podepsali mons. Miguel Cabrejos Vidarte a mons. Jorge Eduardo Lozano, předseda a generální sekretář CELAM, vyjadřují svou blízkost nikaragujské církvi, která je obětí neustálých útoků ze strany vládních orgánů. „Poslední události, jako je kontrola kněží a biskupů, vyhánění členů náboženských společenství, znesvěcování kostelů a zavírání rozhlasových stanic, nás hluboce ranily. Vyjadřujeme svou solidaritu a blízkost“, píše se v prohlášení, které dále zdůrazňuje, že latinskoameričtí biskupové „doprovázejí své bratry a sestry, kteří se různými způsoby snaží být hlasem těch, kteří žádný hlas nemají, a budovat dialog schopný nastolit cestu jednoty a míru“. „Chceme mít na paměti Boží slovo, které nám uprostřed těžkostí říká:'Neboj se a nezoufej, neboť Hospodin, tvůj Bůh, je s tebou, kamkoli půjdeš,“ uzavírají své poselství a ujišťují o svých modlitbách za trpící.

Spojené státy americké a Evropská unie na obranu církve v Nikaragui

Uzavření katolických rozhlasových a televizních stanic odsoudila rovněž Evropská unie a Spojené státy. Hovoří o „svévolném rozhodnutí“ a kritizují také policejní obsazení rozhlasových stanic a tvrdý postup policie vůči těm, kteří proti přerušení vysílání protestovali. Podle mluvčího Evropské služby pro vnější činnost Petera Stana se jedná o „další porušení svobody projevu a svobody náboženského vyznání nebo přesvědčení v Nikaragui“. Podobně se vyjádřil Brian Nichols, vysoký úředník ministerstva zahraničí USA pro Latinskou Ameriku. Meziamerická komise pro lidská práva a Úřad zvláštního zpravodaje pro svobodu projevu zejména důrazně odsoudily „svévolné uzavření“ sedmi katolických rozhlasových stanic v Nikaragui a násilné vniknutí policie do jedné z farností, uvedla tisková agentura Efe. Údajně bylo odcizeno rozhlasové a televizní zařízení. Oba americké orgány vyzvaly nikaragujský stát, aby „přestal v útocích proti katolické církvi“ a aby „nepoužíval své telekomunikační pravomoci k omezování nebo bránění šíření informací, myšlenek a názorů“.

Misionářky lásky musely spolu s dalšími nevládními organizacemi opustit Nikaraguu

Již před několika týdny postihlo Misionářky lásky ustanovení, podle něhož musely sestry Matky Terezy z Kalkaty opustit Nikaraguu. Stejné rozhodnutí bylo přijato i vůči dalším nevládním organizacím, které se zabývají humanitárními a solidárními intervencemi ve prospěch nejchudších a nejslabších obyvatel. Podle vládní zprávy řeholnice Matky Terezy nesplnily některé zákonné povinnosti týkající se praní špinavých peněz, financování terorismu a šíření zbraní hromadného ničení: organizace údajně nemají akreditaci ministerstva pro rodinu k provozování své činnosti.

Reakce církve

Následovala rozhodná reakce místní církve: „Budeme i nadále informovat o všech podobných situacích, které porušují svobodu projevu a náboženskou svobodu v Nikaragui, a budeme je odsuzovat“, čteme v prohlášení nikaragujských kněží, kteří vyzývají k „ukončení pronásledování církve“. Potvrzují také svůj závazek evangelizovat v zemi a zejména v diecézi Matagalpa pokračovat v tomto poslání, protože Boží slovo, jak zdůrazňují, „není spoutáno v řetězech“. Diecéze Matagalpa prostřednictvím svého biskupa mons. Rolanda Alvareze vyzvala Boží lid, aby v pátek 5. srpna, dodržoval den půstu a modliteb, „protože modlitba zachrání Nikaraguu“. Proti matagalpskému biskupovi byla proto přijala ještě tvrdší opatření. Zvláštní agenti nikaragujské policie zabránili mons. Alvarezovi opustit svůj domov a jít sloužit mši, aby mu znemožnili kritizovat rozhodnutí státních úřadů. Na znamení solidarity se dnes, 8. srpna, na liturgickou památku sv. Dominika, nikaragujská církev spojuje v modlitbě růžence u příležitosti Národního mariánského kongresu, který podporuje místní biskupská konference.

Pronásledování křesťanů Život z víry

image:Image Dědictví otců