Staronovým provinciálem dominikánů je fr. Lukáš Fošum

Autor: Eva Spišáková Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace25. 1. 2022, 15.56

Provinční kapitula České dominikánské provincie konaná v konventu sv. Jiljí v Praze zvolila jako svého provinciála Fr. Lukáše Fošuma OP. Magistr řádu volbu schválil a nový provinciál úřad přijal dne 25. ledna 2022. Pro fr. Lukáše se jedná o druhé období po sobě ve funkci provinciála. Byl zvolen na čtyři roky.

image:Image 8/source/orig/7473_lukas-fosum.jpg

Definitory provinční kapituly a tím i členy provinční rady byli zvoleni fr. Pavel Mayer, Irenej Šiklar, Ludvík Grundman a Filip Boháč.

Lukáš Jan Fošum

Bratr Lukáš Jan Fošum se narodil 1. 5. 1977 v Českých Budějovicích. Po maturitě na gymnáziu vystudoval všeobecné lékařství na LF UK v Plzni, kde se také poprvé setkal s dominikány. V letech 2001–2003 pracoval jako anesteziolog v Nemocnici České Budějovice a v srpnu 2003 vstoupil do České dominikánské provincie Řádu bratří kazatelů. Po noviciátě ve Zvolenu na Slovensku studoval na dominikánských řádových centrech v Bordeaux a Toulouse. Po kněžském svěcení v roce 2010 působil jeden rok v pražském klášteře sv. Jiljí, než odešel na postgraduální studia do švýcarského Fribourgu. Tam získal v roce 2018 doktorát z morální teologie. V letech 2014–2018 zastával v rámci České dominikánské provincie oficium magistra kleriků. V roce 2018 byl poprvé zvolen provinciálem České dominikánské provincie. Od stejného roku pracuje jako odborný asistent na KTF UK v Praze, kde vyučuje morální teologii a etiku.

Zdroj: Česká dominikánská provincie

Řeholní život

image:Image Poklady misií s Jiřím Šlégrem
Poklady misií s Jiřím Šlégrem Jiří Šlégr