Svatopetrská bazilika bude nabízet více duchovního programu

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Datum publikace3. 10. 2022, 14.42

Bazilice sv. Petra ve Vatikánu by se měla více vrátit její svátostná role a méně by měla sloužit jako muzeum. V rozhovoru pro nedělní vydání italského listu Avvenire to řekl kardinál Mauro Gambetti, který stojí v čele duchovní správy baziliky.

image:Image 18/source/orig/17277_vatikan.jpg

Velký počet turistů, který chrám navštěvuje (denně až 50 tisíc), podle kardinála Gambettiho silně komplikuje situaci těch, kteří se chtějí uvnitř pomodlit či se zúčastnit liturgie. Uvedl také, že se počítá se zjednodušením přístupu do chrámu pro věřící, který bude oddělený od vstupu pro turisty. Vedle toho má být v bazilice více duchovního programu včetně každodenní polední modlitby.

Podle Gambettiho je také třeba co nejvíce lidí informovat o významu charismatu sv. Petra a jeho následovníků. Do toho zapadá i aktuální projekt tzv. videomappingu s názvem "Následuj mě". Spočívá v promítání osmiminutového filmu o životě sv. Petra na fasádu baziliky každý večer po dobu čtrnácti dnů. Včera zahájení projekce uvedl koncert italského tenoristy Andrey Bocelliho.

Mauro Gambetti je od roku 2021 arciknězem svatopetrské baziliky a zároveň vede její stavební oddělení. Jedním z jeho úkolů je sladit liturgii a turistický provoz na tomto světoznámém místě.

Zdroj: Vatican News, Kathpress

Život z víry Liturgie a bohoslužby

image:Image Mešní řád tradičního římského ritu
Mešní řád tradičního římského ritu