Svatý Jan Pavel II. a blahoslavený Carlo Acutis mezi patrony Světových dnů mládeže 2023

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Datum publikace19. 5. 2022, 11.39

Papež svatý Jan Pavel II. a blahoslavený Carlo Acutis byli jmenováni patrony Světového dne mládeže 2023 v Lisabonu. Nové patrony představil 18. května, v den výročí narození polského papeže, lisabonský patriarcha kardinál Manuel Clemente.

Třiasedmdesátiletý kardinál uvedl, že Panna Maria bude "patronkou par excellence" světového setkání katolické mládeže, které se uskuteční v portugalském hlavním městě ve dnech 1.-6. srpna 2023.

Mezi další patrony patří sv. Jan Bosco, sv. Vincenc ze Saragossy, sv. Antonín Paduánský, sv. Bartoloměj z Bragy a sv. Jan de Brito. Dalšími patrony pak jsou bl. Joanna Portugalská, bl. João Fernandes, bl. Maria Clara od Dítěte Ježíše, bl. Pier Giorgio Frassati, bl. Marcel Callo a bl. Chiara Badano.

Kardinál Clemente řekl: "Patroni Světových dnů mládeže v Lisabonu 2023 každý ve své době ukázali, že Kristův život naplňuje a zachraňuje mladé lidi všech dob. Spoléháme se na ně, vyrážíme s nimi."

Světové dny mládeže ustanovil papež Jan Pavel II. v roce 1985. Týdenního setkání se obvykle účastní statisíce mladých lidí. Tato mezinárodní akce se obvykle koná každé tři roky na jiném kontinentu za účasti papeže.

Světový den mládeže v Lisabonu byl původně naplánován na srpen 2022, ale Vatikán akci o rok odložil kvůli koronavirové krizi. Biskup dohlížející na přípravy v roce 2021 řekl agentuře CNA, že akce bude příležitostí k obnovení naděje v důsledku pandemie: "Přeji si, aby Světový den mládeže v Lisabonu 2023 byl od všech a pro všechny, a aby mohl znamenat příležitost k obnově naděje v post-pandemické době," řekl biskup Américo Manuel Alves Aguiar.

Přeložila: Terezie Kvapilíková

Světové dny mládeže Mladí v církvi Světci dneška