Světová charitní síť má zcela nové vedení

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Datum publikace22. 11. 2022, 16.08

Papež dnes překvapivě s okamžitou platností odvolal celé vedení světové zastřešující organizace Caritas Internationalis (CI), kam patří i Charita ČR. Zároveň jmenoval dosavadního poradce Piera Francesca Pinelliho mimořádným administrátorem organizace. Důvodem těchto kroků je zřejmě napětí v římské centrále Caritas Internationalis.

image:Image 20/source/orig/19709_caritas.jpg

"Vstupem tohoto opatření v platnost opouštějí své funkce členové zastupitelské a výkonné rady, předseda a místopředsedové, generální sekretář, pokladník a církevní asistent," píše se v příslušném dekretu. Od roku 2015 byl předsedou CI filipínský kuriální kardinál Luis Antonio Tagle, generálním sekretářem pak Aloysius John, Francouz původem z Indie.

Nové prozatímní vedení má nyní aktualizovat stanovy a pravidla Caritas Internationalis, "aby se zlepšila její funkčnost a efektivita a aby se organizace připravila na příští valné shromáždění". To se má uskutečnit v květnu 2023, kdy se také bude volit nové stálé vedení. Při aktualizaci stanov bude Pinellimu pomáhat také dosavadní předseda CI kardinál Tagle. Konzultovat mají s vatikánským Dikasteriem pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, které vede kardinál Michael Czerny. Tento úřad v dodatečném vysvětlujícím prohlášení oznámil, že odvolání vedení předcházelo "přezkoumání činnosti nezávislým orgánem". Především bylo prověřeno pracovní prostředí v generálním sekretariátu Caritas Internationalis a jeho "soulad s katolickými hodnotami lidské důstojnosti a úcty ke každému člověku".

Nebyla zaznamenána žádná obvinění ze špatného finančního hospodaření ani důkazy o sexuálním zneužití. Má jít o hlubší nedostatky v řízení a provozu, které „vážně ovlivnily týmového ducha a morálku zaměstnanců," uvedlo Dikasterium. Jak také vysvětlil jeho prefekt kardinál Michael Czerny, potřeby mnoha lidí, kterým Caritas slouží, se výrazně zvýšily a zastřešující organizace musí být na tuto výzvu dobře připravena.

Caritas Internationalis byla založena v roce 1951 a v současnosti sdružuje 162 nezávislých národních Charit a katolických sociálních organizací, které působí ve 200 zemích světa. Hlavním úkolem CI je koordinovat humanitární akce a rozvojové programy na celocírkevní úrovni.

Zdroj: Kathpress, Vatican News

Charita

image:Image Kráčej s rukou na Pánově pluhu...
Kráčej s rukou na Pánově pluhu... Lukáš de la Vega Nosek
image:Image Sebevražda... a jak dál?!
Sebevražda... a jak dál?! Alena Scheinostová
image:Image Neboj se vrátit domů