Ukrajinská Charita pomohla půldruhému milionu válečných obětí

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace17. 5. 2022, 14.58

Caritas Internationalis uspořádala v Marconiho sále Vatikánského rozhlasu tiskovou konferenci, na které informovala o práci Konfederace Charit na Ukrajině a o humanitární situaci v této zemi.

image:Image 12/source/orig/11570_8378_0_844.jpeg

Nejméně třináct milionů lidí bylo nuceno opustit své domovy kvůli válce na Ukrajině. Pomoci se jim částečně dostalo také skrze mimořádnou síť, kterou vytvořily Charity a která působí na Ukrajině společně s Ukrajinskou charitou (latinská církev) a Caritas Spes (ukrajinská řeckokatolická církev). Rovněž Evropská Charita v nynější době zaměřila své úsilí na Ukrajinu.

Tetiana Stavnyčiová, předsedkyně Ukrajinské Charity a nově zvolená místopředsedkyně Caritas Evropa, o tom v neděli podala zprávu papeži Františkovi spolu s otcem Vjačeslavem Grynevičem, generálním sekretářem Caritas Spes. Oba pak v pondělí 16. května uspořádali spolu s generálním sekretářem Caritas Internationalis, Aloysiem Johnem, tiskovou konferenci, na které podrobně a konkrétně popsali svou činnost.

Aloysius John zdůraznil, že charitní síť „je v první linii od začátku konfliktu a poskytuje pomoc jak těm, kteří zůstali na Ukrajině, tak těm, kteří museli svou vlast opustit“. Uvedl rovněž několik čísel: Ukrajinská Charita a Caritas Spes poskytly pomoc přibližně 1,5 milionu lidí. Polská Charita rozdělila více než 1,5 milionu jídel pro více než 500 000 lidí, zatímco Rumunská Charita zahájila programy zaměřené na střednědobé a dlouhodobé potřeby uprchlíků, včetně jazykových kurzů a vzdělávání dětí. Na Slovensku bylo zřízeno přibližně 76 operačních středisek.

Zatímco Stavnyčiová připomněla, že „za každým takovým číslem se skrývá lidská tvář“, otec Grynevič zdůraznil, že „je těžké představit si konec války“ a že „nás navždy budou doprovázet její výjevy“.

Aloysis John připomněl, že Caritas Internationalis odsuzuje „toto slepé násilí vůči nevinným civilistům“ ve válce na Ukrajině, v jejímž důsledku tisíce zranitelných mužů, žen, dětí a starých lidí žádají o podporu charitní střediska v Polsku, Rumunsku, Moldavsku, Maďarsku, na Slovensku a v České republice.

Evropská Charita dala volbou Stavnyčiové místopředsedkyní Evropské Charity na čtyřleté období 2023-2027 jasný signál. V hlasování, kterého se zúčastnilo 124 delegátů z 39 zemí, byl zvolen nový výkonný výbor a mons. Michael Landau byl potvrzen ve funkci předsedy na druhé funkční období.

O. Vjačeslav Grynevič, generální sekretář ukrajinské Caritas Spes, popsal papežskou audienci pro Vatikánský rozhlas těmito slovy:

„Bylo to velice milé setkání. Vyprávěli jsme mu o jednotě, kterou zakoušíme jako Charity spolu se svými biskupy, o společné přítomnosti církví v ukrajinských domovech. Spolupracují s námi také nekatoličtí dobrovolníci, kteří chtějí pomáhat. Papež řekl, že právě toto potřebujeme. Jeho slova jsou požehnáním a nadějí. Vnímáme tak, že jdeme společně dobrou cestou, kterou je humanitární pomoc pro všechny, a díky návštěvám papežových vyslanců cítíme, že nejsme osamoceni. Ve hře není jen válka, ale také naše důstojnost. Papež nám mnohokrát připomněl, že naše dějiny byly složité. Přejeme si pouze svobodu, chceme jít vlastní cestou. Naše rodiny za sebou mají bolestné zážitky a dnes se jich znovu dotýká tato válka. Jsme jejími oběťmi stejně jako jimi budou naše děti, ale nyní chceme svobodně rozhodovat o své budoucnosti“.

Přeložila: Jana Gruberová

Válka na Ukrajině Charita

image:Image Rozpravy o víně
Rozpravy o víně Zdenek Červenka