V Assisi začíná setkání Františkova ekonomika

Autor: Eugenio Bonanata Zdroj:Vatican NewsVatican News
Datum publikace21. 9. 2022, 12.22

„Inkluzivní systém, který nenechá nikoho pozadu“: to je podle ředitelky Serafínského institutu v Assisi, cílem sítě, která od roku 2019 propojuje ekonomy a podnikatele mladší pětatřiceti let z celého světa. Jejich letošní prezenční setkání začne v Assisi již zítra, 22. září, a vyvrcholí papežovým příjezdem o dva dny později.

image:Image 17/source/orig/16692_14137_0_844.jpeg

Mladí lidé z více než stovky zemí se od 22. září sjedou do Assisi na setkání „Františkovy ekonomiky“, tedy jednoho z procesů uvedeného do chodu Bergogliovým pontifikátem a určeného ekonomům a podnikatelůmi mladším 35 let. Jejich schůzka, která se koná pod záštitou Dikasteria pro integrální lidský rozvoj, v Assisi způsobuje určitý rozruch, protože je spojena s papežovou návštěvou.

Nová ekonomika

„V Assisi bude podepsán pakt o nové ekonomice“, připomíná organizační výbor akce, složený z předsedy, biskupa hostitelského umbrijského města mons. Domenica Sorrentina, vědeckého ředitele, Luigina Bruniho, profesora ekonomie na římské papežské univerzitě LUMSA, a ředitelky Serafínského institutu v Assisi, Francescy Di Maolo, která prohlašuje: „Toto setkání je výzvou k prosazení takového ekonomického systému, který by nevytvářel odpad, nýbrž uznával důstojnost a právo každého člověka na život“.

Začlenění a demokracie

„Inkluze“ je tedy klíčovým slovem: jakousi červenou nití pro dva dny, během nichž se bude konat dvanáct workshopů v tzv. „tematických vesnicích“, které jsou fyzicky rozptýleny na různých místech v Assisi a jeho okolí. Budou pokračovat v činnosti, která probíhala online v posledních několika letech a zabývat se klíčovými tématy současnosti na pozadí základního principu: demokracie.

Papež vyslechne příběhy osmi mladých lidí

Svědectví osmi mladých lidí pak zahájí papežovu návštěvu, která je naplánována na příští sobotu v divadle Lyrick. Její program bude ilustrovat některé konkrétní projekty, které vznikly v rámci „Františkovy ekonomiky“. Na jevišti vystoupí také jeden mladý vězeň či žena, která uprchla z Afghánistánu. „Prostřednictvím osmi příběhů budeme papeži vyprávět o životě, který se zrodil během těchto více než tří let práce“, zdůrazňuje jeden ze členů organizačního výboru. Někteří ze zmíněných osmi mladých lidí ovšem zastoupí periferie a křehkost našeho světa, i když z nadějné perspektivy. „Mladý vězeň bude hovořit o hodnotě práce v jeho životě ve vězení, mladá afghánská uprchlice se podělí o své odhodlání prosazovat práva žen ve své zemi.“ Bude na novinářích, aby o papežově návštěvě informovali: zatím se jich akreditovali asi 150 z různých částí světa.

Život z víry Mladí v církvi

image:Image Duchovní koučink
Duchovní koučink Helmut Schlegel
image:Image Hlubiny Božího Srdce jsou otevřeny dokořán