V čele důležitého vatikánského úřadu stane laik

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Datum publikace30. 11. 2022, 15.23

Vedoucí vatikánského Ekonomického sekretariátu neočekávaně odstoupil z funkce. Papež František dnes přijal rezignaci 63letého španělského jezuity Juana Antonia Guerrera Alvese, který post vykonával necelé tři roky. Nahradí ho dosavadní generální sekretář úřadu, 62letý španělský ekonom Maximino Caballero Ledo. Vedle vedoucího Dikasteria pro komunikaci Paola Ruffiniho se stává teprve druhým laikem v čele jednoho z řídicích administrativních orgánů Svatého stolce.

image:Image 21/source/orig/20189_vatikan2.jpg
Foto: Pixabay

Guerrerova rezignace, která vstoupí v platnost 1. prosince, je podle oficiálního prohlášení "z osobních důvodů". Papež mu za jeho služby poděkoval s tím, že se mu podařilo "dát ekonomiku do pořádku, což byl velký a náročný úkol, který přinesl mnoho ovoce", uvádí se v prohlášení.
Podle serveru Vatican News uvedl sám Guerrero v dopise svým zaměstnancům jako důvod svého odchodu zdravotní potíže. Letos podstoupil operaci a prochází náročnou následnou léčbou, která mu znemožňuje úřad zodpovědně vykonávat.

Vatikánský Ekonomický sekretariát reguluje, kontroluje a dohlíží na hospodářské, finanční a administrativní záležitosti kurie i dalších vatikánských institucí. Vedle dalšího také připravuje roční rozpočet.

Zdroj: Kathpress

Papež František

image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Nic než důvěra
Nic než důvěra papež František
image:Image Eucharistie - srdce církve
Eucharistie - srdce církve papež František