V Madridu začíná proces blahořečení spoluzakladatelky Neokatechumenátní cesty

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace3. 12. 2022, 15.49

V neděli bude oficiálně zahájen proces beatifikace Carmen Hernándezové, spoluzakladatelky Neokatechumenátní cesty. Jedná se o sdružení křesťanských věřících v rámci katolické církve, které vzniklo v roce 1964 v Madridu.

Události, která se uskuteční na univerzitě Francisca de Vitoria, bude předsedat madridský arcibiskup, kardinál Carlos Osoro. Akce se zúčastní také mezinárodní tým Neokatechumenátní cesty.

Postulátor předal "supplex libellus" kardinálu Osorovi při mši svaté sloužené u příležitosti 5. výročí smrti Carmen v červenci 2021. "Libellus" je formální žádost o zahájení procesu. Obsahuje spisy, dokumenty a svědectví na podporu svatosti dané osoby.

Kardinál Osoro při této příležitosti poznamenal, že Hernándezová byla neúnavnou katechetkou, která chtěla být ve svém životě "nositelkou Ježíše Krista". Argüello, který s Hernándezovou hnutí spoluzakládal, v dopise zdůraznil, že Hernándezová "byla hlubokou, autentickou a svobodnou ženou ve vztahu ke všem. Milovala Krista, církev a papeže nade vše". "Myslel jsem si, že jdou za mnou," přiznal Argüello, "ale zjistil jsem, že tisíce bratří jsou na Cestě díky Carmen a díky lásce, kterou Carmen měla ke Kristu."

Spiritualita Neokatechumenátní cesty vychází z katechumenátu prvotní katolické církve, kterým se připravovali konvertité z pohanství na křest, a poskytuje postkřestní formaci dospělým, kteří již jsou členy církve, nebo těm, kteří jsou církvi vzdáleni a které přitahuje svědectví křesťanského života lásky a jednoty ve společenstvích.

Neokatechumenátní společenství začala na území českých zemí vznikat po roce 1986. K roku 2017 u nás existovalo 12 společenství v pěti farnostech a 4 diecézích.

(redakčně zkráceno a doplněno)

Světci dneška Spiritualita

image:Image Z pokladnice otců
Z pokladnice otců Tomáš Špidlík