V Nigérii byli při různých incidentech zabiti dva kněží

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 6. 2022, 12.28

O víkendu byli v Nigérii zabiti dva kněží, jeden ve státě Kaduna a druhý ve státě Edo. P. Vitus Borogo, kněz sloužící v arcidiecézi Kaduna, byl zabit 25. června "na vězeňské farmě v Kujamě u silnice Kaduna-Kachia po nájezdu teroristů na farmu," uvedl kancléř kadunské arcidiecéze v prohlášení, které sdílel s ACI Africa. Padesátiletý kněz byl katolickým kaplanem na kadunské státní polytechnice. Ve státě Edo byl 26. června kolem půl sedmé ráno unesen ze své fary v katolickém kostele svatého Michaela v Ikabigbo, Uzairue, otec Christopher Odia. Únosci ho zabili, oznámila diecéze Auchi.

image:Image 14/source/orig/13524_10454_0_image.jpg

Otci Odiovi bylo 41 let, byl správcem kostela sv. Michaela a ředitelem katolické střední školy sv. Filipa v Jattu. Nigerijský deník The Sun uvedl, že při únosu otce Odia byl zastřelen mše sloužící a místní strážce, který únosce sledoval.

V Nigérii je pro svou víru zabito více křesťanů než v kterékoli jiné zemi na světě - v roce 2021 nejméně 4650 a jen v prvních třech měsících roku 2022 téměř 900 lidí.

Podle britské lidskoprávní nadace Christian Solidarity Worldwide se stát Kaduna stal "epicentrem únosů a násilí ze strany nestátních aktérů, přestože je nejzadluženějším státem Nigérie".

Začátkem tohoto měsíce ozbrojenci zaútočili na katolický a baptistický kostel ve státě Kaduna, zabili tři lidi a údajně unesli více než 30 věřících, a 5. června bylo při útoku na katolický kostel ve státě Ondo zabito více než 40 křesťanů.

Pronásledování křesťanů

image:Image Ježíš