Ve Vatikánu blahořečili Jana Pavla I., vzor radosti a pokory

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Datum publikace4. 9. 2022, 16.35

Dnes, v neděli 4. září, církev oficiálně udělila papeži Janu Pavlu I. titul "blahoslavený". Jako jeho liturgickou památku stanovil papež František datum 26. srpna, výročí zvolení Albina Lucianiho na Petrův stolec, na kterém setrval pouhých 34 dní.

image:Image 16/source/orig/15991_cq5dam-web-800-800-88.jpeg

Obřadu blahořečení v 10.30 hodin předsedal papež František na Svatopetrském náměstí za lehkého deště. Velkou část přítomných tvořili rodáci z Dolomit, hornaté oblasti v regionu Benátsko (Veneto). Biskup diecéze Belluno-Feltre Mons. Renato Marangoni přednesl latinsky žádost o blahořečení Jana Pavla I. a postulátor kauzy, kardinál Beniamino Stella, přečetl životopis kandidáta.

Svatý otec poté pronesl latinskou formuli blahořečení, v níž stanovil liturgické datum blahoslaveného Jana Pavla I. na 26. srpna. Během slavnostního zpěvu byl k veřejné úctě vystaven neobvyklý relikviář, který tvoří dopis psaný rukou Albina Lucianiho. Jedná se o reflexi tří teologických ctností - víry, naděje a lásky, které také znázornil třemi hvězdami ve svém erbu. Biskupským heslem blahoslaveného Jana Pavla I. byla "Pokora" (Humilitas).

Ve své homilii Svatý otec vycházel z liturgických čtení 23. neděle velikonoční. Zamýšlel se v ní nad stylem života, k němuž Ježíš vyzývá každého ze svých učedníků v minulosti i dnes. Upozornil na náročné požadavky lásky bez polovičatosti a varoval před falešnými motivy pro následování Ježíše. Příkladem a orientací je právě osobnost nového blahoslaveného.

Celé znění homilie papeže zde

Před ukončením slavnosti blahořečení Jana Pavla I. na Svatopetrském náměstí papež František pozdravil všechny přítomné a poděkoval jim za jejich účast na bohoslužbě. Pak se obrátil v modlitbě k Panně Marii a prosil ji, aby získala dar míru pro celý svět, zejména pro válkou zmítanou Ukrajinu. "Kéž nám ona, první a dokonalá učednice Páně, pomůže následovat příklad a svatost života Jana Pavla I.", uzavřel papež.

Zdroj: Vatican News, slovenská redakce

Papež František Světci dneška

image:Image Život a dílo Vladimíra Solovjova
Život a dílo Vladimíra Solovjova Sergej Michailovič Solovjov