Víkend v Božím městě

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace16. 5. 2022, 15.13

Na evangelizačním víkendu se ve Frýdku-Místku podílely všechny tamní církve. Pod názvem Boží město nabídly přednášky i přímluvnou modlitbu. „Chceme, aby to byl Boží festival plný lásky, radosti a života,“ předznamenal atmosféru dvoudenní akce Braňo Letko – zpěvák Lámačských chval na úvod programu v pátek 13. května.

image:Image 12/source/orig/11484_8340_0_bo_msto_roman_polach203.jpg

Zapadající slunce ozařovalo bílé věže baziliky i přilehlé paneláky a park pod zámkem zaplnily dvě řady stánků církví přítomných ve městě. Někdo připravil kávu a sladké, jiní hry pro děti nebo Bible. Opodál stál modlitební karavan s nabídkou přímluvné modlitby a parkem zněly chválové písně i svědectví o Božím působení v životě lidí. K Lámačským chválám se ať už modlitbou nebo chvilkovým poslechem z lavičky přidalo zhruba na dvě stě lidí.

Nápad připravit evangelizační festival vznikl při modlitbě ve společenství Ábel. „Snažíme se dělat to, co skrz nás touží dělat Duch svatý,“ popisuje přípravy jeden z hlavních organizátorů Ondřej Novák. „Přípravný tým jsme dali dohromady v lednu, zaštítil to místecký děkan P. Daniel Vícha a postupně se pro Boží město nadchlo mnohem víc lidí,“ mluví mladý právník o efektu sněhové koule při nacházení dobrovolníků pro deset přípravných týmů i sponzorů. „Největší skupina je evangelizační, skupinky složené ze členů různých církví chodí ulicemi a zvou lidi na sobotní večerní program na místeckém náměstí,“ zmiňuje Novák ekumenický rozměr setkání. Duchovní z různých církví taky prováděli programem coby moderátoři. „Chceme podávat svědectví o jednotě. Tématem festivalu je smíření na všech úrovních – tedy i na úrovni denominací,“ dodává Novák a zmiňuje že už za první večer se dobrovolníci v ulicích setkali s příběhy uzdravení i obrácení.

V sobotu dopoledne se účastníci vydali do ulic Frýdku-Místku a modlit se za jeho obyvatele např. k poliklinice, magistrátu nebo úřadu práce. Skupina pod vedením laického evangelizátora Pavla Streža se vydala modlit taky na pozemek bývalé synagogy vypálené místními nacisty a součástí cesty městem bylo taky vzájemné žehnání mezi obyvateli Frýdku a Místku na mostě přes Ostravici. Pavol Strežo také vystoupil se dvěma přednáškami o přijetí sebe sama a vlastní rodiny.

Sobotní program nabídl taky velkou rodinnou hru ve Smetanových sadech a vše vyústilo do modlitebního programu se skupinou Timothy na místeckém náměstí, kde na závěr z pódia městu požehnali všichni křesťanští duchovní, kteří ve městě působí.

Ondřej Elbel

Fotogalerie z pátku i soboty naleznete na stránkách společenství Člověk a Víra

Život z víry Kultura

image:Image Průmysl lží