Vskutku doma jsme teprve u Pána Boha

Zdroj:Karmelitánské nakladatelstvíKarmelitánské nakladatelství
Rubrika: O knihách
Datum publikace1. 12. 2022, 1.50

Právě vyšla nová kniha evangelického faráře Martina T. Zikmunda Stesk po Kraji. Jde o aktuální a zároveň nadčasovou publikaci, v níž se autor pokouší oslovit jak katolické, tak i evangelické čtenáře. Takovou snahu propojovat v českém ekumenickém diskurzu nalezneme jen zřídka.

image:Image 20/source/orig/19723_mtz001-dz.jpg

Kniha obsahuje šest kázání, 12 esejí z přílohy Katolického týdeníku Perspektivy, hold učiteli Amedeo Molnárovi, který se celoživotně zabýval reformací, a nakonec pozoruhodně ekumenicky vyvážený doslov o Matce Páně, jež ve svém doporučení knihy ocenil i emeritní biskup plzeňský František Radkovský: „Mariologický doslov je velice vhodný, neboť nabízí biblicky i teologicky vyvážený pohled na Matku Páně, což mohou ocenit nejen katolíci, ale i evangelíci. Celá publikace má ekumenický potenciál, a to i tam, kde bychom to nečekali. Třeba při pohledu na české duchovní dějiny.“

Kraj, po němž tesknit, je narážka na Tolkienovu Středozem. O domově, který je ústřední myšlenkou knížky, autor pojednává v několika variacích: ve vztahu k uprchlíkům, ve společné péči o matku Zemi, v duchovních vztazích k našim sousedům (např. Luther, Bonhoeffer), ale také vůči našim rozeklaným duchovním dějinám, kde dokáže nacházet styčné plochy i tam, kde to není obvyklé (např. Komenský, Masaryk). Hlavní důraz však klade na to, že vskutku doma jsme teprve u Pána Boha.

Četba této knížky je jako pohlazení; zaujme pěkným jazykem, jasnou argumentací a pobídkou k návratu k první lásce, jak to vyjadřuje i titul jedné z esejí. Obálka i dvě ilustrace uvnitř jsou dílem autorova syna Matěje, studenta AVU.

Martin T. Zikmund: Stesk po Kraji (2022)

Martin T. Zikmund je evangelickým farářem v Karlových Varech a v Chodově a nově i senior Západočeského seniorátu Českobratrské církve evangelické. Zároveň je doktorandem na KTF UK. V letech 2007-2020 působil v Katolickém týdeníku jako redaktor zahraničního zpravodajství a redaktor přílohy Perspektivy.

Ekumenismus

image:Image Dopis o třech základních řeholních slibech
Dopis o třech základních řeholních slibech Humbert z Romans
image:Image Nevyšlapanou cestou
Nevyšlapanou cestou M. Scott Peck
image:Image 3D život
3D život Martin David
image:Image Způsoby rozjímavé modlitby I.
Způsoby rozjímavé modlitby I. Vital Lehodey