„Vstaň a choď“ již po deváté v Sedlištích. Duchovní obnova pro jezdící i chodící kamarády

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace16. 8. 2022, 11.35

Ihned po skončení celostátního setkání mládeže v Hradci Králové, kterému dominovalo motto „Vstaň“ se v Sedlištích na Frýdeckomístecku, rozběhla akce s názvem „Vstaň a choď“. Stojí za ní stejnojmenné společenství, jehož cílem je stavět mosty mezi „jezdícími“ a „chodícími“. Letní duchovní obnovu v Sedlištích od pondělí 15. do neděle 21. srpna společně prožívají lidé odkázání na invalidní vozík i ti, kteří mají nohy zdravé a mohou s nimi chodit i jezdit. Část programu je otevřen veřejnosti a má osvětový a evangelizační přesah.

image:Image 16/source/orig/15401_12408_0_sedlistekostel1.jpg
Na smímku je kostel Všech svatých v Sedlištích na Frýdeckomístecku. Foto: Pavel Siuda

Pozvánka v poštovní schránce

S iniciativou přišli manželé Lenka a Milan Svojanovštví a první setkání se odehrála přímo v jejich domě a na zahradě. S přibývajícími ročníky a počty zájemců o přednášky, rozhovory s knězem, mše svaté, společné modlitby, krátké putování a především vzájemné sdílení, se prostory pro účastníky našly i v místní škole. A na část programu jsou zváni i místní. Organizátoři roznesli do poštovních schránek 500 pozvánek na Večer odevzdání, který je na programu ve středu 17. srpna v 19.30 v kostele Všech svatých. „Každý, kdo chce, může přijít…“ Píše se v pozvánce.

"Pojďte ke mně všichni..."

A co se v dřevěném kostelíku bude dít? „Můžete zde odevzdat své starosti, těžkosti, nemoci, zranění, naděje, plány, očekávání i radosti. Můžete zde odevzdat všechny, kteří nás v uplynulém období opustili. Zapálit symbolicky svíci a odevzdat a přijmout slovo života. Můžete zpívat a chválit Boha. Nebo nemusíte dělat vůbec nic. Stačí jen přijít, vnímat a naslouchat,“ uvádí manželé Svojanovštví. Večer odevzdání je inspirován Ježíšovou výzvou zaznamenanou v Matoušově evangeliu: „Pojďte ke mně, všichni, kdo se namáháte a jste obtíženi břemeny, a já vám dám odpočinout.“

Jak se jezdí na vozíku?

Akce „Vstaň a choď“ nabízí ještě dva body z programu letní duchovní obnovy, která má evangelizační přesah. V sobotu 20. srpna bude v okolí Kulturního domu v Sedlištích (v případě nepříznivého počasí uvnitř) od 10.00 do 12.30 setkání pro rodiny s dětmi. Na různých stanovištích bude možnost fyzicky vyzkoušet jaké to je být odkázán na invalidní vozík. Zájemci se budou mít možnost nejen svézt, ale také se nechat zvednout na zvedáku. Na jednom ze stanovišť bude ukázka paralympijského sportu boccia. Mezi účastníky duchovní obnovy budou paralympionici i reprezentanti v tomto oblíbeném sportu vozíčkářů. Organizátoři zvou rovněž k posezení u kávy a na poslech živé hudby. Nejmenší zájemce potěší Kašpárek se svým loutkovým divadlem.

Pěší pouť ke kapličce

Sobotní odpoledne bude patřit putování. Pěší pouť ke kapličce u Ivánků (směrem k Hájku) začíná v 15.00 hodin na Mizokách u rozcestí vedle skleníků (u závory na obec Václavovice). „Všichni, kdo přijdou, si mohou vyzkoušet, jaké to je vystoupit z komfortní zóny a skrze sdílení a povídání s účastníky pouti, odstraňovat bariéry předsudků,“ vysvětlují pořadatelé. U kaple bude v 17.00 hodin mše svatá za všechny, kdo přijdou, za usmíření, pokoj a lásku v rodinách, za Boží pomoc a ochranu pro ně a jejich blízké.

Obohacení pro obě skupiny

Setkávání „chodících“ a „jezdících“ je vzájemně prospěšné pro obě skupiny. Chodící odstraňují strach z neznámého, získávají praktické dovednosti lásky pro svůj vlastní život, při pomoci o své příbuzné ve stáří nebo nemoci. Jezdící zase lépe vnímají svou hodnotu, necítí se vyčlenění ze společnosti, mohou předávat své zkušenosti a odvahu ze života na vozíku. „Z vozíku je zkrátka jiný pohled na svět, který může být obohacující,“ dodávají k pozvánce na program otevřený veřejnosti manželé Svojanovští.

Život z víry

image:Image Mše svatá
Mše svatá Jean-Marie Lustiger
image:Image Tichá srdce