Vydejte se na dovolenou do svého srdce, píše papež mladým do Medžugorje

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Datum publikace2. 8. 2022, 14.33

Papež František se obrátil osobním písemným poselstvím k účastníkům Festivalu mládeže, který se koná v Medžugorje od 1. do 6. srpna. List Svatého otce přečetl včera, 1. srpna, apoštolský vizitátor, arcibiskup Aldo Cavalli, a dnes jej zveřejnilo Tiskové středisko Svatého stolce. Přinášíme jeho plné znění.

image:Image 15/source/orig/14790_11831_0_844.jpeg

Nejdražší!

Jak vypráví evangelista Matouš, Ježíš se jednoho dne obrátil k zástupům a pronesl: „Pojďte ke mně, všichni, kdo se lopotíte a jste obtíženi, a já vás občerstvím. Vezměte na sebe mé jho a učte se ode mě, neboť jsem tichý a pokorný srdcem, a naleznete pro své duše odpočinek. Vždyť mé jho netlačí a mé břemeno netíží“ (Mt 11,28-30). Jako tehdy, tak i dnes se Ježíš obrací na vás všechny, drazí mladí lidé, a prostřednictvím motta letošního festivalu, inspirovaného právě zmíněným evangeliem, vám adresuje svou výzvu: „Učte se ode mne a naleznete odpočinek“.

Pán tato svá slova adresuje nejen apoštolům nebo některým svým přátelům, ale všem, kdo jsou unavení a obtíženi. Ví, jak těžký může být život a že naše srdce svírá mnohé trápení: četná zklamání, minulé rány, břemena, která neseme, příkoří, která snášíme, a řada dalších starostí i nejistoty. Tváří v tvář tomu všemu nám Ježíš adresuje své pozvání: „Pojďte ke mně a učte se ode mě“. Tato výzva z naší strany vyžaduje pouť a důvěru a nedovoluje nám, abychom v životní tísni ochromeně a vylekaně ustrnuli na místě. Zní to jednoduše, ale v temných chvílích se mnohdy jednoduše obracíme do sebe. Právě z této osamělosti nás chce Ježíš vyvést, a proto nám říká: „Pojď“.

Východisko spočívá ve vztahu s Pánem, v pohledu na toho, kdo nás skutečně miluje. Nestačí však pouze vyjít ze sebe, musíme také vědět, kterým směrem se vydat, protože existuje tolik klamných nabídek, které slibují lepší budoucnost, ale vždy nás znovu zanechají v osamění. Proto nám Pán ukazuje, kam máme jít: „Pojďte ke mně“.

Drazí přátelé, jděte k Němu s otevřeným srdcem, vezměte na sebe Jeho jho a učte se od Něho. Jděte k Mistrovi, abyste se stali jeho učedníky a dědici jeho pokoje. Vezměte jeho jho, abyste tak odkryli Boží vůli a účastnili se na tajemství jeho kříže a vzkříšení. „Jho“, o němž mluví Kristus, je zákon lásky, je to přikázání, které zanechal svým učedníkům: Milujte se navzájem, jako jsem já miloval vás (Jan 15,12). Pravým lékem na lidské rány je totiž život založený na bratrské lásce, která má svůj zdroj v lásce k Bohu.

Když s ním budete chodit a následovat ho, budete se od něj učit. Je totiž Pánem, který neukládá druhým břemeno, které sám nenese. Obrací se k pokorným, malým a chudým, protože sám se stal chudým a pokorným. Chceme-li se skutečně učit, musíme se pokořit a uznat svou nevědomost a neomalenost ve chvílích, kdy si myslíme, že vše zvládneme sami a vlastní silou, a zbystřit sluch, abychom zachytili Mistrova slova. Tak poznáme jeho srdce, jeho lásku, jeho způsob myšlení, vidění a jednání. Být blízko Pánu a následovat ho však vyžaduje odvahu.

Milovaní, nebojte se, jděte k Němu se vším, co nosíte ve svém srdci. On je jediným Pánem, který nabízí skutečné osvěžení a opravdový pokoj. Následujte příklad Marie, jeho a naší Matky, která vás k němu povede. Svěřte se jí, která je Hvězdou mořskou, znamením naděje na rozbouřeném moři, jež nás vede do přístavu pokoje. Ona, která zná svého Syna, vám Jej pomůže napodobovat ve vašem vztahu k Bohu Otci, ve vašem soucitu s bližními a ve vašem vědomí toho, k čemu jsme povoláni: být Božími dětmi. V tomto čase, v srdci léta, vás Pán zve, abyste se s ním vydali na dovolenou na to nejvýznamnější místo, kterým je vaše vlastní srdce.

Drazí mladí lidé, když v těchto dnech odpočíváte v Ježíši Kristu, svěřuji vás všechny blahoslavené Panně Marii, naší nebeské Matce, abyste na její přímluvu a podle jejího příkladu na sebe vzali sladké a lehké jho Kristova následování. Kéž vás provází pohled Boha Otce, který vás miluje, abyste při setkáních s druhými byli svědky pokoje, který na oplátku dostanete jako dar. Modlím se za tento úmysl, žehnám vám a svěřuji se vašim modlitbám.

Papež František Mladí v církvi

image:Image Nadějeplná
Nadějeplná
image:Image Život je sacra zajímavej