XXI. ročník Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena - Opava 2022

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace12. 10. 2022, 13.44

Hrou na varhany lze vyhrát mezinárodní soutěž pojmenovanou po skladateli Petru Ebenovi. Její 21. ročník začíná v neděli 23. října v kostele sv. Vojtěcha v Opavě. Po zahájení v 18.00 hodin rozezní varhany předseda poroty soutěže Julian Gembalski. Varhaníci zapojeni do soutěže budou až do 29. října usedat také za manuály královských nástrojů v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie, v opavské knihovně Petra Bezruče a v kostele sv. Jana Křtitele v Hlučíně. Všechna soutěžní kola jsou volně přístupná veřejnosti. Vstupenky na úvodní koncert v kostele sv. Vojtěcha prodává Infocentrum Opava.

image:Image 18/source/orig/17673_15140_0_varhanik.jpg
foto: Lucie Horniková, Člověk a Víra

Spolupořadatelem varhanní soutěže je Církevní konzervatoř Německého řádu v Opavě. Soutěžící najdou v prostorách školy zázemí a potřebný servis. „Ve škole budou mít možnost cvičných hodin na varhanách i klavírech a Domov mládeže poskytne soutěžícím ubytování,“ informuje škola na svém webu. Také studenti konzervatoře se do dění zapojí. „Budou mít možnost zúročit své dovednosti jako registrátoři u soutěžních výkonů varhaníků, své jazykové znalosti v recepci soutěže a jevištní praxi jako konferenciéři veřejných částí soutěže a koncertů.“

Prestižní varhanní soutěž nesoucí jméno českého hudebního skladatele, jehož skladby se hrají při katolické liturgii, je rozdělena do tří kol. Vítěze budou v Opavě znát až v sobotu 29. října. Tři nejlepší čekají finanční odměny ve výši 50, 30 a 15 tisíc korun. Cena za improvizaci je honorována částkou 5 tisíc. To však není všechno.

Ti, kdo v Opavě uspějí, mají otevřené dveře na významné hudební události v příštím roce. Mezi odměnami jsou honorovaná vystoupení na Janáčkově Máji v Opavě a Mezinárodním varhanním festivalu Audite Organum v Praze. Vítěze čeká také cesta na Slovensko na Bratislavský organový festival 2023 a přesně za rok pak vystoupení v rámci „Chorzowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej ORGANY PLUS“ v Polsku.

ČASOVÝ PROGRAM SOUTĚŽE – otevřený pro veřejnost

Kostel sv. Vojtěcha v Opavě

Neděle 23.10.2022 18.00

Varhanní koncert JULIAN GEMBALSKI předseda poroty
(prodej vstupenek - infocentrum Opava)

Knihovna Petra Bezruče v Opavě

Pondělí 24. 10. 2022

10.00 – 12.30  SOUTĚŽ 1. kolo
15.00 – 17.30 SOUTĚŽ 1. kolo

Úterý 25. 10. 2022

10.00 – 12.30  SOUTĚŽ 1. kolo
15.00 – 17.30 SOUTĚŽ 1. Kolo

Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě

Středa 26. 10. 2022

18.00   SOUTĚŽ V IMPROVIZACI

HLUČÍN - Kostel sv. Jana Křtitele v Hlučíně

Čtvrtek 27.10.2022

9.00 – 13.00     SOUTĚŽ 2. kolo
15.30 – 19.30   SOUTĚŽ 2. kolo

Kostel sv. Vojtěcha v Opavě

Sobota 29. 10. 2022

9.00 – 13.00   SOUTĚŽ 3. Kolo

18.00   KONCERT VÍTĚZŮ

Všechna kola soutěže jsou VOLNĚ PŘÍSTUPNÁ veřejnosti.

image:Image Pád vzhůru
Pád vzhůru Richard Rohr
image:Image Augustin z Hipponu
Augustin z Hipponu Peter Brown